Один із плюсів та водночас недоліків сонячних панелей — їхня безпосередня залежність від Сонця. Нема його — нема електрики. Однак виявилося, що ті самі принципи оптоелектронної фізики можна використати для генерації енергії з… космічного холоду, а отже, живити електроніку і вночі!

Всесвіт — величезний термодинамічний ресурс. Тому з точки зору оптоелектронної фізики, існує справді дуже красива симетрія між збором низхідного та висхідного випромінювання.

Шаньху Фан — автор дослідження

Спираючись на цей принцип, міжнародна група вчених створила інфрачервоний напівпровідниковий пристрій, який використовує різницю температур між Землею та космосом для генерації електричного струму. Для цього слід лише спрямувати його в темне небо.

Схема роботи пристрою, що генерує енергію з космосу

Поки енергії, отриманої у такий спосіб, дуже мало — лише 64 нВт/м². Але навіть така незначна кількість вказує на те, що концепція працює, а отже її можна буде поліпшити, запевняють вчені.

З урахуванням різних атмосферних змін, теоретично пристрій генеруватиме 4 Вт/м². Це в мільйон разів більше, ніж було. І цього достатньо, щоб забезпечити вночі роботу малопотужних приладів.

Для порівняння, сучасні сонячні панелі виробляють від 100 до 200 Вт/м². 

Отримані результати надихнули дослідників на ще один проект за тим самим принципом — рекуперацію тепла від механізмів у дії. Та це у майбутньому. Поки Шаньху Фан разом із колегами працює над вдосконаленням апарату.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти

Іван

“Низхідного”… може все таки буде – “спадаючого”, а “висхідного” – зростаючого.