Якщо вам доводилося хоч раз у житті терти акумулятор телефона об джинси, аби трохи підзарядити ця тема стане вам у пригоді. Ящо маєте смартфон, ноутбук чи електрокар, із проблемою правильного заряджання акумулятора ви будете стикатися регулярно.

Ми коротко розкажемо, як правильно заряджати гаджети, аби вони працювали якнайдовше.

Усі нові телефони, які мені купував батько, проходили процедуру повного заряджання-розряджання, ніби задля кращої роботи акумулятора. На жаль, це було актуальним років 15 тому, коли акумулятори скрізь були нікелевими. Річ у тому, що такі батареї мали ефект пам’яті якщо їх спочатку зарядити, а потім повністю розрядити, вони працювали довше. Суть полягала у тому, що акумулятори «запам’ятовували» свою ємність і працювали в її межах. Якби їх, скажімо, розряджали до половини, то вони б мали половину ємності від можливої.

Що робити з сучасними акумуляторами?

Сьогодні майже всюди встановлено літій-іонні акумулятори, які не мають ефекту пам’яті. Ба більше, глибоке заряджання чи розряджання негативно впливатиме на їхнє життя. При постійному і неконтрольованому розряджанні на електродах всередині акумулятора осідатимуть небажані металеві мікроелементи, які реагуватимуть з електролітом і будуть утворювати своєрідну плівку з мікровідходів. При надлишковому заряджанні проблема буде аналогічною, з тією різницею, що реакції призведуть до утворення газу всередині акумулятора. Ось чому батареї «надуваються».

Перш ніж перейти до практичних порад, скажемо кілька слів про самі гаджети.

Коли ви розпаковуєте свіженький iPhone чи ноутбук, його заряд виглядає неторкнутим. Та це не так: перед продажем він пройшов кілька циклів заряджання-розряджання ще на заводі. Температура, струм та інші параметри таких циклів великий секрет кожного виробника, як рецепт Coca-Cola.

Принцип роботи акумулятора / Visual Capitalist

Роблять ці цикли для того, аби зрозуміти, скільки разів ви зможете заряджати-розряджати акумулятор, перш ніж він втратить 10-20% власної ємності. Інколи це 500 циклів, інколи понад 1000. Це зовсім не означає, що більше акумулятори не придатні, вони просто втрачають ємність. У деяких моделях це рівномірний спад із кожним заряджанням. У смартфонах це зазвичай різке зменшення, хоча раніше все було стабільно.

Як правильно заряджати свої гаджети?

Насамперед не намагатися зробити це швидко. У електромобілях це забавки зі supercharge, у смартфонах високоамперні блочки і USB-дроти. Швидке заряджання схоже на вейп: його вплив до кінця не досліджений, але Уляна Супрун не рекомендує. Виробники теж. Кілька разів на рік суттєво не нашкодять, але звичка постійно користуватися швидким заряджанням точно занапастить акумулятор.

Тобто «блочок» від планшета чи фотоапарата не слід під’єднувати до телефона. 

Також, якщо ваш акумулятор холодний, не поспішайте його заряджати. Оскільки за низьких температур іони рухаються повільніше і не встигають рівномірно розподілитися по акумулятору, починають утворюватися нашарування, які дуже шкодять батареї.

Ви знаєте, що взимку усі гаджети розряджаються швидше. Але ж низька температура не може «висмоктувати» заряд. У чому ж річ? 

Не беріть приклад з таксистів, не тримайте телефон постійно на зарядці.

Річ у тім, що сам заряд нікуди не дівається, просто зростає внутрішній опір всередині акумулятора. Тож, коли ви розблоковуєте телефон і він починає живитися від акумулятора, спротив зростає, а напруга падає. Датчик на телефоні міряє об’єм саме за напругою, тому й «бачить» телефон розрядженим. По факту ж заряд лишився незмінним. Зігрійте телефон, у такий спосіб зменшивши опір, і датчики покажуть, що батарея не така вже й розряджена.

Тепер практичні поради

Отже, тези про правильне заряджання акумуляторів смартфонів, ноутбуків чи електрокарів досить прості.

  • Уникайте глибокого розрядження, підтримуйте хоча б 15-20% заряду.
  • Не тримайте гаджет довго на надлишковому заряджанні, це продовжить його життя.
  • Не заряджайте iPhone блочком від iPad.
  • Зберігайте заряд свого улюбленця у межах 30-90%, не перегрівайте і не переохолоджуйте гаджет.

Коменти

Kostiantyn

Блок керування батареєю в IPhone вже настільки sophisticated,що автоматично підтримує струм, температуру батареї , час , який вона може заряджатися в режимі «турбо» (наприклад від usb type C). Тому я думаю, що вже тримати чи не тримати його 100% зарядженим вирішить софт, який керує зарядом

Ольга

Все дуже просто та зрозуміло, дякую за поради