На щастя, розвиток літератури, перекладеної українською, сьогодні стрімкіший, аніж будь-коли. Нам пощастило жити в епоху, коли водночас виходять гарні книжки і їх встигають перекладати менш ніж за рік. Ми свідомі того, що, якби у світі почали раптом зникати паперові книжки, то найціннішими екземплярами стали б шедеври на кшталт «Аліси в країні чудес» Льюїса Керрола чи «1984» Джорджа Орвелла, і аж ніяк не бізнес-література чи психологічна белетристика. Проте українці купують нон-фікшн, і щороку дедалі більше. Ми, зі свого боку, ділимося порадами про те, як ефективніше читати таку літературу.

Вплив соцмереж на читання

Мабуть, ви стикалися з ситуацією, коли не могли згадати прочитане кілька днів тому. Загальна тема була ніби й зрозумілою, проте деталі книги якось проходили повз вашу увагу. Це нормально, і це притаманне більшості молоді. Річ у тому, що сучасні технології не тільки полегшили нам доступ до інформації, але й дефрагментували її сприйняття.

Стрічку Фейсбуку чи Інстаграму ми читаємо набагато частіше, аніж великі тексти. Для нашого мозку стало звичкою не витрачати енергію на запам’ятовування одного посту, адже за кілька секунд таких буде ще з десяток. Для підтвердження цієї тези спробуйте точно згадати хоча б кілька постів, які ви вчора побачили у стрічці.

Поведінка наших очей при читанні

Ще одним шаблоном цифрової доби, який переноситься зі смартфона на книгу, є специфічне бачення. Дизайнери знають, що люди читають поспіхом, а охоплення поглядом повторює форму літери F, що й дало назву цьому феноменуF-Pattern.  Режим збереження енергії мозку діє і тоді, коли ми вимикаємо комп’ютер чи смартфон і сідаємо за книгу. Саме тому ви можете перечитувати перші сторінки, абсолютно не розуміючи суті. Природа читання така, що потребує енергії, а для цього наш мозок має перелаштуватися на довготривалий процес.

Ось чому під час читання радять переводити смартфони в режим польоту та прибирати усе, що може вас відволікти. Що довше ви будете читати без перерви, то краще мозок звикне до книжкового тексту. Ви й самі не помітите, як швидкість вашого читання зросте.

З чого почати читати книгу

Перше, на що ви маєте звернути увагу на початку книги, це зміст. Уважно вивчивши його, ви матимете в голові «дорожню карту» подорожі. Це допоможе зрозуміти, чи виправдає книга ваші очікування. Не секрет, що з десяти куплених вами книжок п’ять можуть виявитися геть нецікавими. Якщо перші 10% сторінок вам не до вподоби, сміливо відкладайте читання.

Життя занадто коротке, аби витрачати його на книжки, від яких ви не кайфуєте. Навіть якщо це загальновизнані шедеври.

Якщо зміст книжки вам до вподоби й ви плануєте її купувати (а ви знаєте, що сучасний нон-фікшн українською є в електронному форматі за кілька доларів) перегляньте перший і другий розділи. Зазвичай формулювання проблеми, яку порушує чи розв’язує ця книга, міститься саме там. Також не лінуйтесь продивитися всі підзаголовки.

Сідаючи за читання нон-фікшну, корисно мати під рукою хайлайтер. Це буде великим плюсом для вашої зорової пам’яті, а виділення важливих та цікавих моментів книги полегшить сприйняття тексту. Зрештою, він саме для цього і створений.

Корисний спосіб нотувати цікаве у книжці

Як зрозуміти книжку?

Для того, аби зрозуміти книжку треба зважати на кілька правил. Перше автор намагається розв’язати проблему. Читаючи, спробуйте усвідомити, що саме автор прагне змінити, які аргументи наводить і чому він взявся саме за цю тему. Друге визначте наріжні ідеї книжки. Попри обсяг і тематику, кожна книга базується на кількох ключових тезах, які можна знайти в кожному розділі. Ваше завдання сформулювати їх кількома реченнями. Третє книжки пишуть особистості –  заґуґліть автора. Дізнайтеся його біографію та сферу діяльності. Перегляньте його інтерв’ю, висловлювання та інші написані твори. Зрозумійте шлях, яким він пройшов. Ви здивуєтесь, як багато  книжок насправді є автобіографічними.

Читання — не секрет успіху. Іноді це красива форма прокрастинації.

Насамкінець перепишіть цю книгу в тезах. Покритикуйте її. Стисніть ці сотні сторінок до 5-7 складнопідрядних речень. Поділіться своєю думкою з іншими. Перекажіть книгу своїм друзям чи підписникам.

Підсумуємо сприятливі умови для максимально ефективного читання

Вивчайте автора, зміст книжки, відгуки та огляди. Письменники теж люди, зі своїми тарганами в голові, тому будьте обережні з тим, що читаєте. Економте свій час, нерви та гроші. Відкидайте нецікаві книжки, і ніколи не сперечайтесь про їхню користь. Кому і звідки взагалі знати, чи буде вам це до вподоби? Володійте власною бібліотекою, списком подальших покупок і (куди ж без цього) книжками, які ви відклали на потім.

Дуже важливо завжди мати книгу при собі у телефоні чи біля ліжка. Якщо ви будете чесним із собою, то обов’язково знайдете хоча б 15 хвилин на читання щодня.

Пам’ятайте сам факт читання ніяк не характеризує людину, не визначає рівень її інтелекту чи гідності. Це лише хобі, на кшталт рибалки, шахів чи «Формули-1». Не робіть з книжок ідолів, які обов’язково відкриють вам секрети життя, рецепти успіху тощо. Направду більш ніж половина нон-фікшну намагається зробити саме це.

Насолоджуйтесь книжкою і витискайте з неї максимум цікавого!

Коменти

Валерій

Ну є ж книжки які змінюють життя, наприклад “Чому ми спимо”, і змінює це, на всіх рівнях. Відношення до здоров’я стає як мінімум ретельнішим.