1000 р.

Створення окремого католицького архієпископства з центром в Гнєзно.

Архієпископство відіграло надважливу роль у розповсюджені західної гілки християнства серед слов’янських племен, зокрема, тих, які мешкали на території сучасної України. Саме це архієпископство впродовж наступних століть забезпечувало збереження та розвиток польської національної, культурної та політичної ідентичності.

Це століття продовжило епоху внутрішньосімейних князівських чвар за спадкоємство, володіння, владу, гроші, території, людські ресурси. Але не тільки:

1015 р.

Загибель синів Володимира — Бориса, Гліба та Святослава.

Літописець: ініціатор заколоту — Святополк, який тоді сидів у Вишгороді. Святополк зазіхає на київський престол. Проти цього виступає його брат, новгородський князь Ярослав.

До слова: батли навколо цієї події тривають до сьогодні. Огляд палких дискусій тут.

1016 р.

Ярослав перемагає і вступає до Києва. Святополк «емігрує» до тестя, польського короля Болеслава І Хороброго.

1018 р.

Болеслав І захопив Київ, престол переходить до Святополка. Ярослав відходить до Новгорода. Повстання міського населення — Святополк тікає до печенігів. Престол посідає Ярослав. Коротесенький науковий коментар тут.

1016 р. «Правда Ярослава»

А оце, любі малята, хлопчики та дівчата, скажу я вам, один із поворотних пунктів у нашій з вами спільній історії. Десятиліттями професійні фальсифікатори вішають вам локшину на вуха. Локшина називається: «перша українська конституція Пилипа Орлика». Про цю, прости мені Господи, «конституцію» (направду договірняк між Пилипом та козацькими полковниками, але про це ще поговоримо), але тут звертаю вашу увагу на те, що ті милі люди відбирають у нас 700 років!

Прописом: сімсот!

А правда в тому – зараз вона вам дивиться просто в очі, що перша письмова, кодифікована збірка законів на території сучасної Європи – це «Правда Ярослава». А от «Magna Harta» – перша писана «конституція» Англії – це 1215 рік.

Я ні на що не натякаю, ні на що не зазіхаю, ні з ким не дискутую. Просто констатую:

Епоха писаного права в Київський Русі розпочалася на 199 (сто дев’яносто дев’ять) років раніше, ніж в Англії. 

«Правда Ярослава» відкрила тисячолітню епоху писаного права на території сучасної України. А Європа тим і відрізняється від Орди, що на її території діє писане право, а не «понятія».

Висновки робіть самі. Але перед тим почитати оце.

Моє особисте переконання таке: держава починається лише там і лише тоді, коли з’являється писане право.

Ярослав Мудрий

Монумент на честь першого «українського» конституціоналіста. Київ, бронза, попса.

Далі буде…

Данило.

Історик, телеведучий, заслужений журналіст України, доктор історичних наук. Веду авторський телеграм-канал.

Коменти

Олег

Повна дурня. Порівнювати адміністративно-кримінальний кодекс, яким є Руська Правда з Основним законом прав і свобод, яким є Велика Хартія Вольностей – це те саме, що порівнювати яхту та автомобіль. Чого у порівняння не додано Салічну Правду Франкського королівства написану у 6 столітті? чому у порівнянні відсутні закони 12 таблиць Римської республіки 5 століття до нашої ери. А може слід порівняти з законами Вавилонського царя Хаммураппі