Дослідники з Університету медичних наук Арканзасу створили революційний за своєю суттю пристрій Cytophone. Він не лише знаходить пухлинні клітини, що циркулюють в крові (CTCs), а й знищує їх без хірургічного втручання. Небезпека цих клітин в тому, що потрапляючи у кровотік, вони поширюють метастази. Тому оперативне їх виявлення та подальша ліквідація — це шлях до одужання або хоча б стримування онкозахворювання.

На першому етапі лазерний промінь проникає в кровоносну судину, нагріваючи темні наночастинки меланіну у знайдених CTCs. 

Оскільки вони нагріваються швидше за інших, теплове розширення цих частинок генерує унікальний звук, який вловлює ультразвуковий приймач, закріплений на поверхні шкіри. Унаслідок нагріву утворюються нанобульбашки, які врешті-решт знищують пухлинну клітину.

Отже, Cytophone — це інструмент подвійної дії: терапевтичної та діагностичної. 

Дослідники виявили, що їхній пристрій у тисячу разів чутливіший за інші методи, які дозволяють знайти CTCs у крові пацієнтів із меланомою. Навіть коли пухлина була непомітна на шкірі — через невеликий розмір або після хірургічного видалення — Cytophone все одно бачив її або її залишки.

Принцип роботи лазера

Загалом виявити CTCs можна, взявши аналіз крові пацієнта. Але це лише кілька мілілітрів, у яких CTCs може і не бути. Водночас Cytophone дослідить весь запас червоної рідини, що має піддослідний. І жодної голки — вся кров залишається при людині.

Апарат здатен виявляти інші види ракових клітин, що не мають пігменту, а також згустки крові, пов’язані зі злоякісною пухлиною. 

Останні є другою за поширеністю причиною смерті хворих на рак.

Наразі команда проєкту розробляє простіший та компактніший Cytophone з лазерами менших розмірів для поширення його в онкологічних клініках по всій Америці. Також у планах — ширші клінічні дослідження з більшою кількістю пацієнтів із меланомою.

Закінчив журфак у славному місті Запоріжжя. Сім років працював за фахом у місцевих газетах. 2013 року переїхав до не менш славетного міста Лева. Але це була не єдина зміна у житті – з того часу Інтернет став мені і за редакцію, і за газетні шпальти

Коменти