«Жити стало краще, жити стало веселіше» – цей трохи ідіотський оптимістичний вислів насправді відповідає дійсності. Бідних у світі стає менше, смерті від насильства стають рідкіснішими. А оскільки менше причин для відчаю, поменшало і випадків смерті від відчаю, як називають самогубства. Але й винятків вистачає.

У США за 20 років кількість самогубств зросла на чверть

Згідно з даними, що їх опублікував British Medical Journal, рівень самогубств у середньому у світі знизився майже на 33% з 1990 року, а в Китаї взагалі на 64%. Падіння рівня бідності та зростання якості медичної допомоги даються взнаки.
Здавалося б, де-де, а у Сполучених Штатах значно кращі, ніж в інших, рівень життя та медицина, але саме там спостерігають тенденцію, зворотну глобальній. За даними доповіді Центру контролю та профілактики захворювань, кількість смертей внаслідок суїциду за останні два десятиліття зросла майже на 25%. Для так званого покоління Z – народжених приблизно 1996 року, цифри значно вищі: зростання понад 50% за останнє десятиліття.

Загальна картина самогубств в Америці за статистичними показниками 2017 року виглядає так. 

Того року 47 173 особи заподіяли собі смерть. В середньому траплялося 129 суїцидів щоденно. Переважно жертвами булі білі чоловіки – майже у 70% випадків; вони у три з половиною рази частіше за жінок зводять рахунки з життям. У понад половині випадків була застосована вогнепальна зброя, яка у США, як відомо, більш ніж доступна.

Скільки років самогубцям?

Найчастіше суїциди трапляються у віці між 45 та 54 роками, це, вочевидь, пов’язано із життєвою кризою: «все було дарма». Потім відчутний спад і новий сплеск серед літніх людей, які стикаються з проблемами старіння. Жінки частіше намагаються вкоротити собі віку, але їх встигають врятувати у 95% випадків, бо найпоширеніший засіб піти з життя поміж них – отруєння. Чоловіки надають перевагу вогнепальній зброї, заподіяні нею рани частіше смертельні.

Місто чи село?

Показники самогубств значно вищі у сільських депресивних районах і штатах, тут сумний рекорд належить Монтані – майже 30 смертей на 100 тисяч населення, вдвічі більше, ніж у середньому по США.

Самогубці молодшають

Але найбільше занепокоєння в американців викликає саме схильність молоді до самогубства, яка демонструє високі темпи зростання. За даними дослідження, оприлюдненого The Journal of Abnormal Psychology, серед дітей у віці з 14 до 17 років рівень депресії зріс на 60%. Суїцидальні думки, плани та спроби почастішали з 2008 року вдвічі. Багато хто пов’язує це із поширенням гаджетів, але прямого підтвердження цьому немає. Швидше йдеться про загальну зміну поведінки молодих людей, чий стан дорослішання робить їх апріорі вразливими та схильними до емоційних рішень. А що точно змінилося у їхньому житті, так це значно поменшало часу, який вони проводять у живому спілкуванні, зросло відчуття самотності й непотрібності, а також з’явився хронічний недосип.

Загальна думка психологів така  людину від неї самої рятують лише ті люди, які надають їй відчуття значущості. 

Вплив соцмереж

Якщо і є провина технологій, які переводять значну частину комунікації в форму онлайн, то лише в тому, що таке спілкування більше відчужене. У соцмережах легше стати об’єктом образи, віч-на-віч образити іншого значно складніше, а переживання образи може запустити в емоційно вразливого підлітка або юнака небезпечний процес самознецінення, «самопоїдання».

Бережіть чоловіків!

Головною причиною, чому кількість самогубств серед чоловіків вище, ніж серед жінок, є викривлена соціальна норма, буцімто чоловікам соромно проявляти слабкість і звертатись за допомогою до інших. Жінки жаліються, і це їх рятує. Зворотний бік чоловічої незламності – саме легка вразливість, іноді трагічна. Так само і в молоді, що ще не навчилася шукати підтримки в інших.

Психологи вказують, що життєво важливо під час суїцидального нападу, який триває орієнтовно двадцять хвилин, аби у цей час поряд з людиною опинився хтось з рідних чи друзів. Цього достатньо, щоб запобігти трагедії, але недостатньо, аби спроба не повторилася.

Щоби якнайдалі відійти від краю самознищення, без фахового лікування не обійтися. 

Незалежний журналіст, публіцист, політичний оглядач

Коменти