Щороку з 17-го по 23-тє серпня, Земля проходить крізь потік уламків комети Свіфта-Татла, які створюють величезний шлейф. У довжину він сягає багатьох мільярдів кілометрів і складається з крихітного пилу. Це й називають метеоритним дощем Персеїд.

Завдяки цьому виникає метеоритний дощ Персеїди, або зорепад, пік якого припадає на 11, 12 та 13 серпня. 

Процес фотографування метеоритного потоку може стати справжнім випробуванням, адже метеори рухаються небом блискавично швидко і неочікувано. Але з нашими підказками (і дрібкою удачі) у вас збільшуються шанси отримати чудове фото.

Зорепад найзручніше фотографувати однооб’єктивною дзеркальною або бездзеркальною камерами. Читачам, які не мають такої можливості, радимо використовувати інші пристрої з ручним управлінням.

Як зробити знімок зорепаду

1. Знайдіть місце якомога далі від вогнів міста і виберіть ділянку під безхмарним небом

Дуже складно побачити слабкі метеоритні потоки Персеїд, якщо десь поблизу забагато світла. Через це ваші зображення можуть вийти зовсім тьмяними. Тож дослідіть знайому вам місцевість і заздалегідь сплануйте зупинку під ясним темним небом, де зможете налаштуватися на зйомку. Для того, аби дати очам можливість пристосуватися до темряви, зменште яскравість екрана вашої фотокамери.

2. Використовуйте штатив

Супер чіткий кадр з метеоритами без використання допоміжних приладів дуже складно зробити навіть досвідченому фотографу. До того ж, тремтіння рук, вітер та інші фактори зменшують ваші шанси. Для чіткої фотографії зорепаду використовуйте штатив.

3. Обирайте ширококутні об’єктиви

Якщо у вас є вибір між ширококутним та зум-об’єктивом, візьміть перший: він захопить більше неба і дасть вам більше шансів «зловити» метеорит. Інші ж об’єктиви зменшують ймовірність зробити хороший кадр, бо не можуть фотографувати у належних масштабах.

Небо під час щорічного зорепаду Персеїди. 12 серпня 2016-го року, гора Спрус Кноб, Західна Вірджинія

Дощ Персеїд під час щорічного зорепаду Персеїди. 12 серпня 2016-го року, гора Спрус Кноб, Західна Вірджинія

4. Не забувайте про таймер у фотокамері

Навіть найлегше натискання на кнопку затвора відразу ж псує тривалу експозицію? Використовуйте таймер або ж кабель, що під’єднується до затвора, адже це дозволяє взагалі не торкатися камери. Також можна активувати таймер з мобільного телефона, якщо у вашому фотоапараті є підтримка Wi-Fi.

5. Налаштовуйте об’єктив власноруч

Вночі автофокус, найімовірніше, не впорається без вашої допомоги. Можна наводити його на ту ділянку неба, яка нібито щось випромінює, але вам однаково доведеться робити кілька тестових зображень та ще кілька разів налаштовувати камеру. Тож зробіть пробні фотографії. Сфокусуйтеся на будь-якій зірці, використовуючи зум, щоб побачити, наскільки різкий ваш фокус. Якщо вони виглядають як нечіткі краплі, змініть налаштування та спробуйте ще раз. Повторюйте, доки не будете задоволені результатом.

Зорепад 12 серпня 2016-го року, Спрус Кноб, Західна Вірджинія

Зорепад 12 серпня 2016-го року, Спрус Кноб, Західна Вірджинія

6. Правильно націлюйте камеру

Навіть якщо ми не знаємо, де саме з’явиться метеор, нам відомо, в якій ділянці неба його треба шукати. Спеціалісти NASA пояснюють, що метеоритні дощі зазвичай отримують свої назви від певної точки, біля якої вони з’являються. Метеорити Персеїди під час свого піку ви найімовірніше побачите там, де сузір’я Персея у північній півкулі.

Кассіопея та Персей

Кассіопея та Персей

7. Визначте час експозиції

Зірки у небі так само обертаються, як і Земля. Якщо ваш затвор досить довго залишається відкритим, цей рух не буде помітно і на фото. Керуйтеся правилом «500», аби зловити на фотографіях залишені метеорами сліди.

Правило просте:  500 поділіть на довжину вашої лінзи у міліметрах. Отримане число — час, протягом якого треба утримувати затвор камери відкритим. Наприклад, якщо ви використовуєте 20-міліметровий об’єктив, то найбільший проміжок часу, щоб зловити зоряний слід – 25 секунд (500:20).

8. Експериментуйте

Кожна фотокамера має свої особливості, і те, які налаштування потрібні для ідеального знімка, знаєте тільки ви. Робіть кількасот тестових зображень Персеїд для фотографії, яка буде варта кількагодинного очікування. Не бійтеся регулювати діафрагму (встановіть її на нижнє число, якщо зображення занадто темне) чи ISO, змінюйте параметр за параметром щоб покращити кожне наступне фото.

9. Насолоджуйтеся виставою

Коли всі можливі налаштування вже зроблені, хороший кадр залежить лише від часу та удачі. Найбільша швидкість метеоритів спостерігається в години після півночі та до світанку. Встановіть камеру біля шезлонга або ковдри, аби побачити зорепад своїми очима та отримати знімок на згадку.

Коменти