Світ буквально тоне в смітті. Розвиток індустрії та збільшення населення потроху роблять планету непридатною до життя. Але сортування відходів може змінити ситуацію на краще.

Видання USA Today провело дослідження, в якому зібрало топ-10 країн світу, що виробляють найбільше сміттєвих відходів – Україна посіла 9-те місце.

Дані говорять про те, що з-поміж 474 мільйонів тонн відходів, які виробляються щороку, 448 мільйонів — небезпечні для здоров’я.  

Держава намагається врегулювати ситуацію з неконтрольованими відходами, однак більшість указів залишаються на папері. Це сумно, але не катастрофічно, бо змінити ситуацію спроможний кожен. Приєднуйтесь до 4% громадян, які знають секрети сортування сміття.

Як правильно сортувати відходи?

Пластикові, паперові та скляні відходи необхідно вимити від залишків їжі та рідин. Матеріал потрібно максимально сплющити, щоб зменшити витрати на його перевезення.

Коротко про тонкощі сортування окремих відходів:

Як сортувати пластик

Це в основному порожні ПЕТ-пляшки, контейнери, коробки, плівка та окремі пакети.

Підходять для переробки: сплющені пластикові пляшки для напоїв, плівка, пластикові коробки.

Не підходять: брудні пластикові місткості, пляшки з олією, йогуртом, сметаною чи маргарином; іграшки; трубочки та вушні палички, зубні щітки, стаканчики з-під йогуртів, пластикові кришки та одноразовий посуд з маркуванням PET, поліетиленові пакети, фантики, скотч, блістерні упаковки від таблеток, файли для документів, CD/DVD диски, прокладки, тампони та підгузки, тюбики з-під зубної пасти та блискітки.

Важливо: ознайомтесь з маркуванням пластику. Окремі його види є небезпечними для здоров’я людини. Пам’ятайте, що матеріали під номерами 3 (PVC або V — полівінілхлорид) та 7 (O або OTHER) переробці не підлягають.

сортування пластику

Маркування упаковки

Щороку українці викидають майже 800 тисяч тонн пластику (сумарна вартість вторсировини — 7.000 грн/т), з якого можна було б отримати 640 тисяч тонн будівельного матеріалу.  Наприклад, в Індії з нього будують дороги.

Період розкладання таких відходів коливається від 400 до 450 років. 

Папір та картон

Згідно з Earth 911, паперові упаковки, картон, газети, журнали, книги, коробки з-під яєць та інші вироби з паперу /картону можна перероблювати 5-7 разів.

сортування паперу

Як правильно сортувати папір та картон

Переробці підлягають всі види таких відходів. Але є виключення.

Не підходять: мокрий, брудний папір і картон, що містить харчові домішки, чеки, серветки, шпалери, пергамент, ламінований і туалетний папери, коробки з-під піци (через забрудненість жиром), подрібнений папір, термопапір для факсу, кавові стаканчики, подарункові упаковки, наклейки.

Вартість паперової вторсировини — 2500 грн/т. За статистикою щороку на українські сміттєзвалища потрапляє 1 мільйон 500 тисяч тонн матеріалу.  До речі, з однієї тонни макулатури можна виготовити 9500 рулонів туалетного паперу, а 100 кг паперу для переробки рятує одне дерево.

Метал

Навіщо викидати бляшанки та інші види металевої продукції, якщо їх можна ще кілька разів переробити і використати?

Підходять: всі очищені металеві вироби.

Не підходять: жирні, брудні металеві упаковки, аерозольні балончики, брудна металева фольга, змішані метали (напр. з маркуванням C/ALU).

30 тисяч тонн на рік — число викинутих виробів з кольорових металів. З них можна було б виготовити 2,3 млрд алюмінієвих банок. Вартість вторинного матеріалу складає 20 тисяч грн/т.

Сортування скла

Скляні банки, контейнери та пляшки.

Сортування склотари

Скляні пляшки можна й потрібно сортувати й переробляти або використовувати заново

Придатні для переробки: цілі та биті скляні банки, пляшки, віконне скло, флакони з-під ліків і косметики.

Не підходять: дзеркальне скло, автоскло, пляшки з маслом, глиняні пляшки, кришталь, жаростійке скло.

Щороку близько 1 мільйону тонн скла потрапляє на сміттєзвалища, де воно розкладатиметься ще 400-500 років. З нього можна було б виробити величезну кількість пляшок, посуду та скловати.

Батарейки та акумулятори

Всі види акумуляторів та батарейок потребують особливого зберігання перед переробкою. Їх варто відокремити від інших матеріалів, зберігати в герметичних контейнерах і тримати якомога далі від вологи.

Всі батарейки та акумулятори, що протікають, придатні для переробки.

Ні в якому разі не викидайте їх у сміттєві урни, адже такі небезпечні хімікати як свинець, кадмій, цинк, літій і навіть ртуть можуть потрапити в ґрунт та підземні води.

1 батарейка здатна забруднити близько 20 квадратних метрів ґрунту.

сортування акумуляторів

Всі батарейки та акумулятори, що протікають, придатні для переробки.

Медичні відходи

Це будь-які прострочені ліки. Збирайте їх в окремий пакет і зберігайте щільно закритими.

Медичні відходи неможливо переробити, тому їх відправляють на утилізацію. 8-го червня 2015-го МОЗ затвердило Державні санітарно-протиепідемічні правила і норми щодо поводження з медичними відходами. Попри це, тисячі прострочених препаратів потрапляють в каналізацію і досі.

Органічні відходи

Не можна не згадати про органічні відходи, число яких — 897 тисяч тонн на рік. З них можна було б видобути 108 млн кубометрів біогазу, що забезпечувало б електроенергією 750 квартир цілий рік. А це можна зробити, якщо опанувати правила сортування.

Компостинг — це чудова альтернатива для «переробки» харчових відходів.

Що спільного між банановою шкіркою та яєчною шкарлупою? Вони можуть стати чудовим добривом, багатим на поживні речовини. Компостер (резервуар для перегною) можна придбати або зробити власноруч. Варто також слідувати інструкціям з приготування добрива, аби зробити його максимально корисним для рослин.

сортування біовідходів

Компостинг — це чудова альтернатива для «переробки» харчових відходів.

Компостуванню підлягають:

  1. Всі фрукти та овочі, їхні шкірки;
  2. Борошняні вироби: черствий хліб, макарони, пончики, печиво, сухарі тощо;
  3. Крупи: рис, ячмінь, гречка і т.п.;
  4. Старі спеції;
  5. Яєчні шкаралупи;
  6. Кукурудзяні качани та їхнє лушпиння.

Не рекомендують компостувати:

  1. М’ясо та його відходи (кістки, сало, шкіра тощо);
  2. Рибу;
  3. Молочні продукти (сир, масло, йогурт, сметану);
  4. Жир та олію будь-якого типу.

Оскільки компост є добривом, він знижує попит на хімікати, які можуть бути шкідливими для ґрунту. За даними EPA, компост також здатний захоплювати та виводити з повітря 99,6% летких органічних сполук. Ці гази завдають шкоди здоров’ю: побічні ефекти коливаються від нудоти до подразнення горла.

Варто нагадати, що компост також є цінним для фермерів та садівників. Органічні відходи підвищують затримку води в ґрунті, а це означає, що рослини, які ростуть у ньому, можна поливати не так часто. Компост також сприяє більшому врожаю — це факт.

Куди відправляти відходи?

На щастя, еко-інфраструктура в Україні стрімко розвивається. Це робить наш світ трішки кращим. Сортуйте сміття та відправляйте його на переробку тут і зараз:

Зробімо планету чистішою. Почнімо, в першу чергу, з себе і своїх домівок.

Підтримайте Токар
50 грн.

10% середньостатистичної статті,
або ж пів дня роботи нашого сервера

Підтримати
Ось вона, нагода стати причетним до розвитку незалежних медіа!
Коменти