Можливо, через 50 років за цей текст мене спалять на священному багатті інквізиції або повезуть скидати з краю світу, доки на площі якого-небудь міста з ненавистю демонтуватимуть пам’ятник Джордано Бруно. А все тому, що я не вірю, що Земля пласка…

За останні п’ять років у світі з’являється дедалі більше прибічників теорії пласкої Землі

І найдивніше те, що ця псевдонаука поширюється не в диких племенах Африки чи державах третього світу, а в прогресивних країнах серед високоосвіченого суспільства та навіть модних знаменитостей.

Її адепти створюють багатотисячні фанклуби та організації, тематичні вечірки та сайти знайомств. А щоб впізнавати своїх у натовпі, вони придумали привітання «Stay flat!», виставляючи долоню в горизонтальному положенні на висоті грудей. 

Основна теорія

Суть полягає в тому, що наша планета пласка.  Арктика – це центр, а Антарктида –  льодяна стіна довкола Землі, яка стримує океани і не дає їм пролитись через край. Сонце обертається довкола планети на відстані майже 5 000 кілометрів. І взагалі над нами стоїть величезний ковпак, а небесні світила – це голограма.

Але це не точно…

пласка Земля

Другий варіант — спланована змова

За абсурдністю теорії пласкоземців, як і за подібними псевдонауками стоїть ще абсурдніша теорія змови містичних Ротшильдів, масонів та, прости Господи, рептилоїдів.

Згідно з цією теорією, Гагарін в космос не літав, висадка на Місяць – зрежисована Стенлі Кубриком сцена на знімальному майданчику, а всі проєкти NASA та SpaceX – це банальне відмивання грошей. У схемі також замішані моряки зі своєю навігацією та геодезисти, які брутально брешуть, що Земля кругла.

Дональд План

 

На цьому тлі будь-який аргумент реальних науковців звучить малопереконливо, погодьтеся. 

З онлайну в реальність

2017 року в Північній Кароліні вперше відбулась конференція «пласкоземців», на яку приїхали 400 адептів зі всієї земної (кулі?). Учасники пили какао та ділилися своїми теоріями. А опитування, проведене журналістами, показало, що переважна більшість «пласкоземців» повірила в теорію, переглядаючи ролики на YouTube.

Згодом навіть компанія Google визнала, що ці оманливі ролики стали вірусним і пообіцяла змінити алгоритм роботи сайту задля боротьби із псевдонаукою.

А тим часом Flat Earth International Conference дедалі більше розвивається коштом її прихильників і, звичайно, їхніх членських внесків. Організація вже кілька років планує вирушити круїзним лайнером до краю Землі, щоб викрити брехню «підлих жидомасонів». От тільки важко знайти капітана, який би мав навігацію GPS адаптовану під пласку планету.

Деніалізм — основа безумства

Що ж змушує людей у XXI столітті вірити у цю середньовічну маячню, коли здавалося б, в епоху Інтернету у кожного в кишені лежить бібліотека всього світу?
Вчені називають це явище — деніалізм.

Деніалізм – свідоме і часто зумовлене психологією заперечення реальності. Це  може спровокувати розлад або злість, у зв’язку з чим людина не погоджується з фактами, які не входять до її системи переконань. 

Простіше кажучи, це коли людина вірить у те, що їй вигідно вірити, навіть якщо це не піддається логіці. Часто головними чинниками заперечень є страх, релігійні переконання, пропаганда, а також небажання виходити із зони комфорту.

Прості приклади:

  • Майже 80% людей намагаються обмежити себе в споживанні ГМО-продуктів, бо вважають їх небезпечними, хоча вчені твердять, що немає жодних доказів їхньої шкідливості. Та й сама генна модифікація, яку використовують в сільському господарстві, мало чим відрізняється від традиційної селекції.
  • Більшість курців не вірять або намагаються не думати про шкідливість сигаретного диму для оточення, адже це може порушити їхню зону комфорту.
  • Деніалізм, побудований на недовірі, часто зустрічається у політиці. Коли населення піддається тотальній дезінформації і під впливом страху часто не помічає фактів та робить ірраціональний вибір. Цей варіант також найбільше підходить адептам теорії змови і пласкої землі.
  • Найбільшу катастрофу може спричинити деніаліст, котрий має владу над іншими людьми та вирішує їхні долі.Найвідоміший приклад – колишній Президент ПАР Табо Мбекі. Ця людина всяко заперечувала зв’язок між ВІЛ та СНІДом. Він вважав, що СНІД спричинений голодом та бідністю. А після озвучення цієї теорії ним на Міжнародній Конференції ООН 2000 року, сотні її учасників вийшли із залу. За час правління до 2008 року Мбеки не створив жодної державної програми боротьби зі СНІДом і, за підрахунками дослідників, не вдалось врятувати життя орієнтовно 330 000 осіб.

Інтелект та раціональне мислення – зовсім різні речі

А бути проінформованим не завжди означає бути озброєним. Людям часто легше повірити у рептилоїдів, ніж у підтверджені факти. І було би добре, аби такі люди і надалі залишались героями мемів та жартів у Твіттері, бо влада у їхніх руках може мати непередбачувані наслідки.

Людина кількох слів і заплутаних дій. Альтруїст, мікроблогер, нонконформіст. Автор телеграм-каналу «Груз 250».

Коменти