Що цікавого у новорічному вітанні президента України? Ти знаєш, що зараз разом з тобою його дивиться вся Україна. Розуміння того, що й касирка із супермаркету, й кондуктор з трамвая, і твій стоматолог, та й навіть той хлопець з YouTube чи телевізора — всі роблять це разом з тобою. І це відчуття єднає. Щось подібне з фільмами Тарантіно.

І хлопець, який просив у тебе сигаретку, і письменниця, твір якої ти нещодавно читав, — усі вони люблять Тарантіно. Таке можна перелічити на пальцях, коли ми йдемо не на студію, не на кіновсесвіт Марвел, не на черговий поп-корновий блокбастер, а на справжнє авторське кіно.

Комусь до смаку ріки крові та неприкрите насилля, хтось преться від неймовірних діалогів, а когось притягує глибина та продуманість кожного фільму, кожної сцени, кожного кадру… Для всіх режисер приготував трохи смачненького.

Почнімо спочатку

Просуваючи роботу Квентіна, наголошують, що це дев’ятий його фільм. Водночас це і правда, і ні. Насправді кінотворець приклав руку до більшої кількости стрічок, але створених виключно ним — усього дев’ять. Тепер можна зрозуміти, чому восьма його картина має назву «Мерзенна вісімка». Сьомим же був спагеті-вестерн «Джанго вільний», а шостими — «Безславні виродки».

П’ятою стала стрічка «Доказ смерті», яку мало хто бачив. Такий переклад, до речі, помилковий, адже «Death Proof» не слід буквально тлумачити. Це фраза, якою характеризували автомобіль головних героїв — «незнищенний». Подібна прикрість сталася з фільмом про того, що біжить по лезу, адже ніхто у картині не бігає по жодному лезу. Bladerunner — сталий вираз, що ним називають торговців наркотиками. Це ті, хто у нас продавці смерті. Таку назву слід розуміти як метафору, а не буквально. Та вернімося до Тарантіно.

Тарантіно та герої його фільмів

Тарантіно та герої його фільмів. Скількох персонажів стрічок Тарантіно зможете впізнати?

Дві частини «Вбити Білла» — четверта його робота. І зараз ви зрозумієте, наскільки це авторитетний режисер. Тарантіно знімав собі фільм, і той вийшов дуже великим: годин так на 5! Будь-кого іншого студія змусила б обрізати стрічку до двох годин, але той просто взяв та й поділив її на дві частини. Тому що він так захотів! І студія нічого йому не сказала.

Третьою роботою режисера була маловідома «Джекі Браун». Там було все: запальні діалоги, напружений сюжет, насилля, навіть чортяка Джексон, але після геніального «Кримінального чтива» — другої стрічки, — ця здавалася кроком назад. Тому на тлі «чтива» пройшла повз глядачів.

У мережі навіть гуляє уривок з інтерв’ю, де Квентіна питають, чи не здається йому, що він так і не зняв нічого кращого за «Кримінальне чтиво». На це він відповідає: «А хто зняв?»

Цей шматок так часто вигулькує в Інтернеті, що може бути навіть вигадкою. Але попри це, він усе одно чудово описує як стрічку, так і режисера. Першою роботою митця були ті самі «Скажені пси». Зазвичай дебютні стрічки виходять посередніми через брак досвіду, обладнання та хороших акторів, та навіть тут Тарантіно став винятком.

Не дивно, що Квентін нумерує кожну стрічку, адже він пообіцяв зняти їх лише 10! Тому всі вони на вагу золота. Це як із Lamborghini, кожна з яких має свій номер. Автівки такі дорогі, бо їх обмежена кількість.

Що ж із дев’ятою стрічкою Тарантіно?

Тарантіно наполегливо просив ознайомитися з подіями, що лягли в основу фільму. Так ми краще зрозуміємо картину і відчуємо її атмосферу. Та це не стосується стрічок, до яких там повно відсилань. У мережі можна знайти їх перелік, та не марнуйте на це часу!

Якщо Ви й так збиралися їх подивитися, а тут просто випала чудова нагода, це одна річ. Достатньо сказати, що майже всі згадані там фільми справжні. Часто використовують кадри саме тих старих стрічок. До слова, для фільму не написано жодного саундтреку. Вся музика прямісінько із 69-го. Саме ці композиції грали в програвачах американців 50 років тому.

Вбивство теж справжнє

А ось із трагедією Шерон Тейт слід познайомитися детальніше. Фільм дозволяє прожити разом з героями кілька днів у Голлівуді 1969-го року: 8 і 9 лютого та 8 і 9 серпня, коли й сталося жахливе убивство.

Описані в картині злочини скоїла хіпі-комуна під назвою «Сім’я». Її лідером був Чарльз Менсон. І якщо зараз ви уявили рокера Мерліна Менсона, то в цьому немає нічого дивного. Після жахливого злочину Чарльз Менсон став уособленням зла. Тому не дивно, що епатажний співак обрав собі для псевдоніма це прізвище.

Взагалі 60-ті в Америці — розцвіт хіпі, доба потягу до кохання та розширення свідомості наркотиками. На цій хвилі уже немолодий Менсон почав просувати свої ідеї. Він збирав людей у «Сім’ю». Саме вона за його переконаннями мала стати основою для відродження людства після кінця світу. І цей кінець він пророкував на літо 1969-го. Коли ніякого апокаліпсису не сталося, чоловік вирішив, що саме він та його прибічники мають його почати.

Актор Деймон Херіман і його реальный герой Чарльз Менсон.

Актор Деймон Херіман і його реальный герой Чарльз Менсон.

Незадовго до цього «Сім’я» мала спонсорів. Серед них продюсер Террі Мелчер. Він не тільки давав їм гроші, а й обіцяв записати альбом Менсона. Чальз писав пісні та виступав з ними. Однак ще 1968-го продюсер обірвав із Менсоном усякі стосунки.

Жив Террі Мелчер у тому самому будинку, куди 1969 переїхали Роман Поланскі з дружиною Шерон Тейт. Навесні цього ж року Менсон прийшов сюди з’ясувати стосунки з колишнім мешканцем, та Шерон Тейт відмовилась казати Чарльзу, куди той переїхав. Менсон уже був злий на весь світ, а тут ще й це…

Менсон, Тарантіно

Будинок 10050 Cielo Drive, де і сталася трагедія

Проживала «Сім’я» в Голлівуді на ранчо. І ось улітку Менсон починає свій кінець світу. 8 серпня він послав у дім Шерон Тейт на Cielo Drive своїх прибічників та наказав убити там усіх.

На ранок у домі знайшли чотири трупи: Шерон Тейт і трьох її друзів. Акторка отримала 16 ножових поранень! Згодом убивства повторилися. Голлівуд охопив жах.

Зловили злочинців аж за 2 місяці! Та й то за інше. С’юзана Аткінс із «Сім’ї» в камері хизувалася, що пила кров вагітної жінки. Ця ниточка привела поліціянтів до деталей усіх злочинів, адже тою вагітною виявилася Шерон Тейт.

Менсон

Учасниці «Сім’ї»: ліворуч С’юзана Аткінс.

Згодом «Сім’ю» упіймали та присудили до смертної кари, але в Каліфорнії вона уже була скасована, тому їм дали довічне. Менсон та його послідовники десятки разів подавали апеляції про дострокове звільнення, але їх відхиляли.

Помер Чарльз Менсон тільки у 2017! 

Роман Поланскі та Шерон Тейт були найяскравішою парою Голлівуду. Вона — красуня й перспективна акторка, він — талановитий режисер. Вони тільки починали подружнє життя й чекали на дитину. Та в одну ніч усі надії розбилися ущент…

Кому варто йти на цей фільм?

Усім! Геніальних режисерів можна перелічити на пальцях, і так само мало в кіно хороших картин. Це, мабуть, передостання робота Тарантіно, а наступної чекати ще років п’ять!

Дуже шкодую, що не побачив «Мерзенну вісімку» в кіно, а натомість двічі сходив на «Зоряні війни. Пробудження Сили». Не проґавте цей фільм. Ви ж зауважили, що в кіно почали знову показувати «Матрицю», «Список Шиндлера» тощо. Культові фільми хочуть дивитися на великому екрані. Побачте цей!

Також не припускайтеся моєї помилки з дев’ятою стрічкою. Кіно має три сцени після титрів. Після перших десь хвилину буде просто чорний екран. Я вирішив, що це все, тому в темряві покинув залу.

Уже від працівників кінотеатру дізнався, що там були ще дві сцени. Тож сидіть в залі, доки не увімкнуть світло.

У картині є все: фірмовий гумор, круті діалоги, картинка, музика, продуманий сценарій, акторська гра…

Однак є й мінуси — наша адаптація. Це не стосується озвучення: Ді Капріо та Бред Пітт говорять українською чудесно. Але сам текст подеколи не відтворює дух минулого і рясніє мовними помилками, хоча є й цікаві рішення. Однак найгірше — відсутність субтитрів. Місцями адаптатори вирішили не перекладати пісні, вставки з тодішніх фільмів та з телевізора. Це добре рішення, щоб глядач краще відчув атмосферу, але ж не всі знають англійську. Звісно, не все так погано, але на тлі шикарних адаптацій попередніх картин Квентіна це халтура.

Про цю стрічку можна говорити ще довго, тому завершімо статтю на приємній ноті:

Гей! Ти Рік, бляха, Долтон! Не забувай про це!

Аспірант катедри акустики «Київського Політехнічного Інституту ім. Ігоря Сікорського». Популяризую науку та українську мову. Веду Telegram-канал «Мовний трибунал».

Коменти

Ярина

Перший абзац – це просто пісня!)) подумала про цьогорічне привітання президента і довго реготала)) але дякую за статтю. балдію від мови автора!

Лада

Пересмотрю ещё раз обязательно, пояснения надо было бы до просмотра прочесть.

slsh1o

Суперовий фільм, раджу. Хм, але сцена після титрів була лише одна. Принаймні на моєму сеансі.