Один із проєктів Вікіпедії, Вікідата, перетнув позначку в 1 млрд редагувань. Ми попросили адміністратора української Вікіпедії Анатолія Луцюка пояснити, що це за проєкт, і в чому суть його роботи.

Що таке Wikidata?

Вікідані або Wikidata – проєкт Фонду Вікімедіа, організації, яка опікується Вікіпедією. Він був запущений 2012 року й став першим новим проєктом Фонду з 2006 року. Насамперед використовувався для збереження міжмовних інтервікі-посилань і замінив «зграї інтервікі-ботів», які снували між різними мовними версіями Вікіпедії та розставляли міжмовні посилання.

Зараз Вікідані – це глобальне сховище інформації, що дозволяє записувати дати й місця народження, імена, професії, дати заснування організацій тощо. 

Інформацію у Вікіданих може редагувати кожен. Внесення даних є простим та інтуїтивно зрозумілим. Також Вікідані дозволяють додавати записи джерел для перевірки. Інформація з Вікіданих може використовуватися у картках-шаблонах всіх мовних версій Вікіпедії.

Вікідані використовує Google

Усі, хто користується пошуком у Google, могли бачити, що поруч із результатами запиту є табличка з інформацією, яку формує так званий Knowledge Graph. Так от, ці дані Google завантажує саме з Вікіданих. І що важливо, зміни на Вікіданих дуже швидко оновлюють і результати Google.

Раніше ця інформація подавалася за допомогою Freebase, яка належала компанії Google. Наприкінці 2014 року було оголошено про закриття Freebase та перехід Google на Wikidata.

Що цікаво, редагувати дані в бойовій панелі Google ви не можете. Офіційні дані про те, як формується ця таблиця, відсутні. З мого досвіду можу сказати, що Вікідані, і меншою мірою Вікіпедія, мають найбільший вплив на формування панелі видачі Knowledge Graph.

Що робити, якщо в панелі біля результатів  пошуку Google показує неправильні дані

Маю цікавий випадок, що показує важливість заповнення Вікіданих. Одного разу до мене звернувся продюсер гурту Letay, і повідомив, що з якихось причин їхні сторінки на Google Play та YouTube показують неправильні дані.  Він звертався до менеджерів цих сервісів, але відповіді не отримав. І підозрює, що причина може бути у Вікіпедії. Інтуїція його не підвела – причина була саме у Вікіданих.

У Вікіпедії стаття про гурт спочатку мала назву «We Are!!» (попередня назва колективу), а після перейменування назва сторінки на Вікіданих залишилася старою й елемент Вікіданих не був перейменований.

вікідані

Так на Вікіданих виглядала сторінка гурту до редагування

Через це на особисті сторінки гурту у Google Play та YouTube підтягувались альбоми іншого треш-метал гурту, що називались «We Are!!», і прибрати їх було неможливо.

вікідані

Сторінка гурту в Google Play з чужими треками

За день після редагування опису на Вікіданих інформація в результатах пошуку і на Google Play оновилася автоматично.

Вікідані

Сторінка гурту після редагування

Крім того, у видачі Google при пошуку гурту за назвою з’явилася коректна картка Knowledge Graph, якої раніше не було.

вікідані

Результати пошуку гурту в Google тепер виглядають так.

Звідки мільярд?

21 серпня 2019 року Вікідані стали першим вікіпроєктом, який досяг мільярда редагувань. 

Це можна пояснити так:

  1. Додавання кожного елемента Вікіданих робиться окремим редагуванням
  2. Наявність великої кількості інструментів для напівавтоматичного збору даних з вільних джерел.

Засновник і керівник видання Tokar.ua. Програміст, адміністратор української Вікіпедії.

Коменти