Протягом останніх років людство досягло значних успіхів у вивченні екзопланет – планет поза межами нашої рідної Сонячної системи. Сьогодні їхня кількість перевищує чотири тисячі й далі невпинно зростає. Відверто кажучи, багато з них і досі здаються не більшими за «клітор колібрі», навіть у наші найсучасніші телескопи. Про наявність життя на цих космічних тілах зараз годі й говорити. Однак не варто засмучуватися, адже скоро ми отримаємо нагоду детальніше дослідити характеристики екзопланет за допомогою удосконаленої космічної техніки.

Тим часом вчені з Каліфорнійського Технічного Інституту розв’язали проблему вивчення тих планет, про які ми дізнаємося радше з математичних формул, аніж із безупинного споглядання нічного неба. І вдалося їм це завдяки детальнішому вивченню нашої власної планети.

Команда вчених створила мапу Землі такою, якою її можуть бачити інші жителі Всесвіту. 
Вивчення того, як виглядає Земля здалеку, може дати нам уявлення про вигляд потенційно заселених екзопланет

– Сітенґ Фан, керівник проєкту

Водяний слід

Вода є найважливішим елементом нашої планети. Це універсальний розчинник, здатний існувати у трьох відомих станах. Саме її наявність на поверхні космічного тіла є головним орієнтиром у пошуку позаземного життя.

Переконання, що саме вода є основою органічного життя тягнеться ще з часів Чарльза Дарвіна, який вважав, що воно зародилося у «маленькому теплому ставку».

На переконання науковців із Каліфорнійського інституту, колообіг води є одним з найважливіших елементів клімату Землі, і має вирішальне значення для існування організмів на її поверхні.

Колообіг води відтворюється у трьох різних аспектах, однаково важливих для науковців. Цими аспектами є наявність водяної пари в атмосфері, конденсованої води і частинок льоду в хмарах, а також наявність водойм на земній поверхні.

Перебіг дослідження

Щоб визначити, як Земля виглядатиме для не зовсім земних спостерігачів, команда зібрала 9740 знимків нашої планети, зроблених супутником DSCOVR. Знимки робилися раз на 68-110 хвилин протягом 2016-2017 рр.

Екзопланета

У такий спосіб супутнику вдалося зафіксувати потоки світла різної довжини, відбиті від атмосфери Землі.

За допомогою комбінування супутникових зображень Фан разом із колегами виділив 10 основних кольорів зі світлового спектра, відбитого планетою. Потім ці зображення були накладені на мапу Землі з урахуванням часу отримання фото. Так науковці відтворили нашу планету у тому вигляді, який вона має з відстані у багато світлових років.

Земля

Чорні лінії на мапі позначають обриси суші й приблизно відповідають береговій лінії основних континентів. Сама суша позначена зеленим, щоб забезпечити приблизне уявлення про Африку (в центрі), Азію (вгорі праворуч), Північну і Південну Америки (ліворуч) й Антарктиду (внизу). Між континентами видніються океани, де мілкіші ділянки позначені червоним, а глибші – синім.

Ми виявили, що відхилення світлових кривих у спектрі Землі спричинене впливом суші, океанів та хмар над ними. В екзопланет із подібними до земних показниками спектра відбиття більша ймовірність бути прихистком для життя

– Сітенґ Фан, керівник проєкту

Уже в найближчому майбутньому такі інструменти як космічний телескоп Джеймса Вебба дозволять проводити детальніші дослідження космосу поза межами Сонячної системи. За допомогою досліджень, подібних до того, яке презентували вчені КТІ, ми зможемо з упевненістю сказати, які екзопланети придатні для заселення, а які – ні.

Інакше кажучи, скоро ми будемо як ніколи близькі до відкриття Землі 2.0. 

Коменти