Протягом останніх років Китай впевнено лідирує на ринку високих технологій. З останнього: китайські вчені разом з австрійськими колегами провели першу трирівневу квантову телепортацію. Зовсім нещодавно саме в КНР вперше відредагували геном людини й збираються використати це для боротьби із раком. Лише одна китайська компанія Huawei володіє 20% усіх патентів у сфері 5G технологій.

Цей поступ не може не вражати, адже зовсім нещодавно здавалося, що Китай — це концентрат шкідливого виробництва й продукування дешевих західних підробок. Тепер погляньте на свій ґаджет. З певністю в 60% можна сказати, що у вас в кишені телефон не лише китайського виробництва, але й китайського задуму. Зазирніть у вікно — там, найімовірніше, сусідські хлопчаки ганяють по двору на електросамокатах від китайської ж таки Xiaomi.

Здавалося б, ось воно — високотехнічне майбутнє. Однак є ще сфера застосування високих технологій, про яку ми або забуваємо, або ж просто не часто згадуємо. Це сфера використання штучного інтелекту в управлінні державою, яка не поширена на Заході, губиться між більшими проблемами в Україні, і вже є частиною реальності в Китаї.

Очі дядечка Сі

Китай

Китайський уряд уже розмістив понад 170 млн камер по всій країні й планує збільшити їхню кількість до 570 млн 2020 року. Система використовує технологію Dragonfly Eye, яка дозволить уряду ідентифікувати будь-кого з 1,3 млрд китайців, будь-коли й будь-де.

Наші машини можуть дуже легко виявити вас серед щонайменше 2 мільярдів осіб за лічені секунди

Чжу Лонґ, розробник Dragonfly Eye

Часто камери допомагають виявляти порушників, як-от тих, хто переходить дорогу в неналежному місці. Поки що найбільшого поширення ця система набула у Шеньчжені, місті на півдні Китаю. Штрафи за такі дії наразі не передбачені. Однак китайська влада знайшла інший спосіб впливу на порушників – фото та їхні імена відразу з’являються на екранах, розташованих по всьому місту. Про те, як камери стеження вже бережуть пекінські парки, ви можете прочитати тут.

китай

Деякі камери відеоспостереження вже можуть ідентифікувати особу на відстані 15 км. Подібні камери розміщені в неспокійних районах, як-от спірні острови в Південно-Китайському морі, у проблемних місцях на кордоні та на площі Тяньаньмень в Пекіні. Вони здатні розпізнавати людей вночі, під час снігопаду та крізь смог.

Від кожного — за можливостями, кожному — за потребами. Усіх — в базу даних

Китай

Китайська система соціального кредиту є причиною гострих суперечок як у самому Китаї, так і на Заході. В основі її роботи — тотальний збір інформації про людину від муніципальних, комерційних та правоохоронних органів до єдиного інформаційного центру, який і винесе вердикт.

Особливу увагу звертатимуть на дані з китайських IT-компаній, як-от Alibaba та Tencent. Перша володіє найбільшою платіжною системою Alipay, а друга — месенджером WeChat, яким користується 500 млн людей. Тому на ваш рейтинг впливатиме те, що ви купуєте, з ким листуєтеся та що читаєте. Якщо ви хочете прочитати про те, що вам в Китаї можна, а чого — ні, то переходьте сюди.

Система діятиме також щодо компаній. Їхня діяльність аналізуватиметься на відповідність юридичним, екологічним нормам, також враховуватимуться умови праці. Натомість компанії зможуть користуватися численними пільгами в оподаткуванні й спрощеними адміністративними процедурами.

Систему соціального кредитування по всій території КНР планують запустити до 2020 року, поки вона обмежено працює в кількох містах. Запасайтесь попкорном і стежте за Tokar.ua — ми триматимемо вас в курсі подій.

Сталінська мрія

Китай

Очевидним фактом є те, що технології покликані спростити нам життя. Сьогодні ми можемо завантажити книгу у свій телефон, надрукувати вуха на 3D-принтері, а подорож зі Львова до Києва давно не триває тиждень.

Міністерство державної безпеки КНР (китайський аналог СБУ) теж не відстає від глобальних трендів із полегшення життя. Торік воно запустило веб-сайт, за допомогою якого можна швидко і зручно написати донос. Ви можете зробити це, не встаючи з вашого  м’якого дивана, смакуючи щойно зварений чай. Саме про таке мріяв би Сталін…

На веб-сайті зручно й доступно викладено вичерпний перелік правопорушень, про які можна повідомити владу, а саме:

  • колаборація з іноземними агентами;
  • пропаганда порушення територіальної цілісності;
  • підрив державної влади.

Спецслужби «дбають», аби донощики могли зручно обрати потрібну категорію злочину серед запропонованих, а також налаштувати шкалу важливості доносу. Також ви можете додати документи, відео- та аудіофайли для полегшення розслідування.

Для особливо спостережливих громадян встановлено обмеження у 3 доноси на добу. Автори веб-сайту вказали можливість винагороди за громадянську пильність, однак точна сума залишається невідомою.

Так виглядає діджиталізований Великий Брат по-китайськи.

Технології можуть не тільки полегшувати життя, а й обмежувати людей у правах, або сприяти цьому.

Коменти