Цього тижня ви могли прокинутися і зранку вкотре натрапити на згадки про Грету Тунберг — руденьку дівчинку зі Швеції, чиї промова й харизма сколихнули світові ЗМІ. Утім, ми вже неодноразово писали про те, що популізм заволодіває всіма країнами, тож хайп навколо Ґрети — діжка з порохом, в яку влучила блискавка.

Найбільшого розголосу отримало відео виступу Грети на саміті ООН щодо кліматичних змін на планеті. Замість чергового розжовування життєпису та проблем, у цій статті ми спробуємо розібрати спіч Тунберг та відділити мух від 💩.

Про що говорила Грета Тунберг

Промова починається зі хрестоматійної фрази «Ми за вами стежимо», яку Грета адресувала очільникам усіх світових держав. Солодке популістичне гасло миттєво чіпляє простий нарід, у свідомості якого слова «держава» та «цап-відбувайло» стають синонімами. Грета Тунберг обіцяє пильнувати за державами щодо дотримання Паризької угоди 2015 року про щорічне зменшення викидів вуглецю.

Наступна частина промови Тунберг є відверто маніпулятивною, адже дівчинка звинувачує керівників держав у тому, що вона зараз не на уроках, а в головному офісі ООН грає роль скандинавського Савонароли.

Ви вкрали моє дитинство та мої мрії своїми пустими обіцянками

Грета Тунберг

Суміш емоцій та наперед заготовленої промови можна оминути, адже Грета, безперечно, хвилюється. Утім, маніпулятивна складова промови криється у класичній схемі 60% правди і 40% брехні, якою користується кожен популіст, горе-аналітик та політичний YouTube-блогер.

Надаючи сумнівній та сухій інформації глибокого емоційного забарвлення, Грета зробила свою промову провісником апокаліпсису. Знайомтеся — це маніпуляція. 

Усі майбутні покоління дивляться на вас. І якщо ви зрадите нас, ми вам ніколи цього не пробачимо

Перша половина спічу емоційно накручує слухачів, не даючи їм жодних фактів, а лише абстракцію: «люди страждають», «люди вмирають». Потім Грета заходить ще далі, декларуючи:

Моє покоління має давати раду із СО2, який ви тонами викидаєте в атмосферу

Досі не розуміємо, чому вона не запропонувала просто «перестати стріляти».

Про те, що проблема полягає не у кількості викидів СО2, а у технологіях фільтрації та дотриманні законодавства — Греті повідомити забули. 

Чи буде апокаліпсис?

Своєму поколінню Тунберг передрікає життя в наслідках того, що наробили «попередники» й закликає владу держав перестати брехати. Сучасні методи зменшення емісії Грета нищівно критикує, бо вони, за її словами, дають лише 50% шансів уникнути різкого підвищення температури. Наслідки, мовляв, людство вже не зможе контролювати.

Наступні кілька абзаців промови Тунберг нарешті мають цифри та прогнози щодо 10 років до кліматичної точки неповернення. Динаміка викидів справді вражає: 2018 року «червона лінія» викидів становила 420 гігатонн вуглецю, сьогодні вона наближається до позначки у 300. Нарешті, ледь не єдиний факт за всю промову.

Цей факт (як і весь спіч) апелює до т. зв. «точки неповернення», досягнувши якої, людство втратить контроль над планетою. Так, ніби ми його мали. 

Промова Грети обертається навколо кліматичного апокаліпсиса, основна загроза якого — неконтрольовані наслідки. Але диявол криється у деталях, адже наслідки ще й невивчені. У торішньому дослідженні велетенської екоагрегації ESD було виявлено, що наслідки від збільшення температури невтішні, але й… недосліджені.

Безперечно, глобальне потепління — явно не позитивний елемент світової історії. Але й не настільки катастрофічний, як малює наша фантазія. Є реальні факти: льодовики тануть, середня температура зростає, в дитинстві погода була інакшою.

А є емоційні безпідставні тези про те, що усе це відбувається виключно через людей. Що ж, homo sapiens ніколи не бракувало самовпевненості всесвітніх масштабів.

До речі, завдяки вашим пожертвам, у наступній статті ми вивчимо кожну з цих тез і доведемо, що деякі з них — брехня й маніпуляції.

Альтернатива емоціям

Отже, промова Грети Тунберг виглядає не так пророцтвом, як інформаційною жуйкою для тих, хто шукає простих розв’язань складних проблем. У XXI столітті на світову арену виходить молода й амбітна людина, яка відкрито звинувачує тих, кого вважає винними у проблемах людства.

Ще раз: Тунберг не закликає школярів вивчати кліматичні науки чи здобувати технологічну та юридичну освіту. Вона не пропонує допомоги у поширенні екологічних стартапів чи приватних ініціатив. Грета отримує шанс промовити на весь світ і… висловлює лише емоції, легітимізуючи їх кліматичною обгорткою.

На нашу думку, у таких серйозних питаннях важливі не так слова, як реальні дії. Той вплив, яким так переймається Тунберг та її прихильники, досягається важкою і кропіткою працею, а не популізмом. Аби розв’язати проблему, над нею слід довго і старанно працювати. Про це Грета вирішила не згадувати.

Тож, як кажуть у нас на токарщині — Talk the talk, walk the walk. Закликаємо усіх, хто прагне врятувати нашу планету, зосередитися на реальних справах, а не на інформприводах.

Коменти

Mila

Дякую за статтю. Дійсно, у світі є багато успішних дітей-науковців, яких можна було запросити розповісти про свої досягнення та заохотити інших думати про екологію. Наприклад, нашого українсього школяра, який вже запускає виробництво паперу з опалого листя. Але ніт. Треба купа істеричних емоцій, щоб дискредитувати ідею участі дітей в заходах такого рівня загалом.