Міжнародна команда вчених виявила втрачений континент, який поступово опускається під Європу. Найцікавіше те, що мільйони людей побували там і все ще можуть побувати, не усвідомлюючи цього.

Знайомтеся – Велика Адрія!

Наша сьогоднішня героїня — це частина континентальної кори, розміром із Гренландію. Вона відокремилася від Африки приблизно 220 мільйонів років тому й розпочала самостійне плавання в безкрайому морі магми. Науковці назвали континент Великою Адрією, за її теперішнім місцеперебуванням.

континент

Велика Адрія 140 мільйонів років тому

Як і сучасний континент Зеландія, Велика Адрія була затоплена водою і нагадувала архіпелаг із дрібних островів. Поміж островами вода утворювала мілководні тропічні моря, наповнені кораловими рифами. Однак задовго до появи людей, Велика Адрія почала «пірнати» під Європу.

Континент не зник через стихійне лихо чи через динозаврів. Він поступово сповзає у мантію земної кори під сучасну Європу уже понад 120 мільйонів років. Причиною є те, що Велика Адрія виявилася щільнішою за континентальну євразійську плиту і, відповідно, важчою.

Уявіть, що на вас светр. Щойно ви просовуєте руку під стіл, він заминається, на ньому утворюються складки, однак він залишається зверху. Вочевидь, те саме трапилося із частинами Великої Адрії, що ми можемо побачити у гірських масивах, як-от Балканський чи Апеннінський

Доув ван Гісберґен, професор палеографії Утрехтського університету

Хоча континент здебільшого поглинутий Європою, ви все ще можете походити по ньому. Залишки Великої Адрії тягнуться від Турина на Заході, через долину річки По і далі, по східному узбережжю Італії та західному берегу Хорватії.

Як ми про це дізналися?

Вчені застосували програму для моделювання складних процесів під назвою GPlates.  Вона дозволяє реконструювати рух геологічних плит, що відбувався у регіоні більш ніж 200 мільйонів років тому. Щоб внести дані у Gplates, було зібрано понад дві тисячі магнітних каменів з усього середземноморського регіону.

Також науковці використали технологію сейсмічної хвилі, яка дозволяє поглянути на 1,5 тисячі кілометрів вглиб земної кори щоб визначити точні обриси континенту. Вони опублікували результати своїх досліджень в журналі Gondwana Research.

Чому важливо досліджувати рух континентів?

Знання про те, як наша планета виглядала мільйони років тому, може допомогти нам у пошуках родовищ корисних копалин. Вчені краще розумітимуть регіональні закономірності утворення та осідання цих копалин у земній корі.

Ви не знайдете 25 різних матеріалів, з яких зроблено ваш смартфон, просто прогулюючись лісом

Доув ван Гісберґен, професор палеографії Утрехтського університету

Геологічна реконструкція також допомагає зрозуміти, як формуються басейни покладів корисних копалин та залізних руд, і може підказати нам нові місця для їх видобутку.

Отже, тепер ви можете сміливо стверджувати, що були в іншій частині світу, після візиту до Турина, Мілана, Венеції або ж після відвідин хорватського узбережжя.

Коменти