Компанія Microsoft заявила, що її науковцям вдалось записати фільм 1978 року «Супермен» на кварцовому склі. Квадратна пластина 2 міліметри завтовшки має сторону довжиною 7.5 сантиметрів.

Науковці використали лазер, щоб вирізати крихітні тривимірні ґратки та заглиблення на скляній поверхні. Зображення зчитується штучним інтелектом, коли крізь скло пропускають світло. Про це пише Business Insider.

Довговічне збереження інформації завжди було проблемою для людства. Фотографії вицвітають, книги псуються від вологості. Навіть магнітна плівка, сервери та DVD диски не гарантують довговічного зберігання.

Метою досліджень є пошук довговічних засобів зберігання інформації.

Запис фільму на скло є підсумком багаторічної роботи вчених із кембридзького підрозділу Microsoft. Що цікаво — до проєкту долучилася компанія Warner Bros. Для них питання довговічного зберігання фільмів і радіопередач теж стоїть особливо гостро.

Уявіть, що було б, якби кожне наступне покоління не могло переглянути «Чарівника з країни Оз» чи «Друзів».

Вікі Кольф, технічний директор Warner Bros.

Як це працює?

Спочатку кварцове скло обробляють так, щоб воно витримувало нагрівання, розмагнічування і вплив довкілля.

Ми хочемо, щоб ви поклали скляну дискету на полицю й забули про неї на п’ятдесят, сто чи тисячу років, аж поки вона вам не знадобиться.

Ент Роузтрон, науковець з Microsoft Research Cambridge

Лазер записує інформацію у вокселях — пікселях для тривимірної графіки. Два міліметри товщини кварцового скла дозволяють помістити туди понад сто шарів вокселів.

Запис фільму поставив крапку в наукових суперечках щодо того, чи можна використовувати кварцове скло, як накопичувач. Проте зарано стверджувати на всі сто, що технологія готова до використання. За словами вчених, зараз вони працюють над покращенням винаходу і його ще нескоро можна буде побачити у масовому вжитку.

Чи повернуться дисководи?

Microsoft планує насамперед використовувати кварцове скло у серверах. Сервери та їх обслуговування — це постійна проблема великих інтернет-компаній. Для їхнього охолодження потрібно дуже багато електрики, також сервери потрібно міняти що три-п’ять років.

Кварцовому склу не потрібні особливі умови, воно не руйнується з часом. У такий спосіб можна суттєво зменшити вартість серверів. Представники Microsoft стверджують, що спочатку на скло перенесуть важливу інформацію, як-от медичні та фінансові дані, юридичні контракти й інформацію про визначні пам’ятки людства.

Машини для зчитування поки надто дорогі, тому навряд чи хтось зможе записати пам’ятне відео зі своїм котом на скло і поставити на полицю. Однак цілком можливо, що відео зберігатиметься на підводному сервері, створеному із кварцового скла.

Коменти

Sviat

Квадратний шматочок немає довжини… Він має сторону