Так сталося, що телевізійні та цифрові медіа щороку стають дедалі популярнішими, випереджаючи радіо та друковані ЗМІ. Позаторішнє дослідження наочно демонструє, що радіо аж ніяк не найпопулярніший канал інформації в Україні. Ба більше, на зміну традиційним сайтам новин прийшли соцмережі, які докорінно змінили сам принцип розповсюдження інформації.

радіо

Приклад дослідження інформаційних настроїв — соцмережі дають найліпшу картину.

В інформаційному сенсі всеукраїнські мовники так само пасуть задніх, адже більшість новин виходять у записі, а отже, не є актуальними. Водночас навіть пострадянські країни у ЄС мають спеціальних кореспондентів та повноцінні інформаційні випуски наживо.

Класичні радіостанції переважають он-лайн мовлення

Приблизно три роки тому в Україні відбувся справжній бум он-лайн мовників, як-от «Радіо Скорбота», «Аристократи.FM» чи «Радіо Сковорода». Від своїх класичних конкурентів вони відрізняються відсутністю російської в ефірі та регулярними подкастами.  Утім, авдиторія українських онлайн-радіо ледве сягає сотень осіб, а ось класичні хвилі, на кшталт «Люкс FM», мають десятки тисяч слухачів.

радіо

Рекламна статистика, дані Detector.Media

Загалом, мережа високочастотних — FM-радіостанцій наразі сконцентрована навколо трьох медіахолдингів: StarLightMedia, ТАВР та UMH.

Високочастотне радіо має приносити прибуток. Яка ж тоді роль в AM-хвиль?

Українське мовлення на територію РФ

Радіостанції — медійний бізнес, отже, не варто очікувати від поодиноких проєктів серйозних результатів. Попри повсюдну цифровізацію, радіомовлення залишається дієвим інструментом не тільки контрпропаганди, але й культурного розвитку країни.

Прямуючи автівкою до ЄС, легко помітити, що польські радіостанції можна зловити ще за кілька кілометрів до кордону, а ось наші мовники дивним чином зникають. Можливо, замінити радіо «Шансон» на «POLSKIE RADIO 24» — не найгірша ідея, але проблема полягає у самому позиціюванні радіомовлення. Що вже казати про російське радіо біля наших кордонів. Але є ті, кому це небайдуже.

Нацрада з питань радіо і телебачення визнала переможцем на середніх хвилях радіо «Свобода.ФМ».  Це перша приватна радіостанція в цьому діапазоні.

Якщо FM-хвилі відрізняються доступністю, AM-хвилі мають інші ознаки — якість, і, головне – розповсюдження сигналу. Середні частоти поширюються набагато краще за FM-хвилі — у цьому головна стратегічна перевага AM-радіостанцій. Саме тому «Свобода.ФМ» позиціює себе мовником для вільних людей: в ефірі лунає позитивний поп, рок, фолк та етно.

Головний офіс та потужності «Свободи.ФМ» розташовані на Чернігівщині, що дає можливість солов’їній лунати аж до Брянська.

На жаль, держфінансування таких радіостанцій відсутнє, а сама українська публіка не дуже зацікавлена у розвитку автентичних культурних проєктів. Утім, слухачі радіо «Свобода.ФМ» підтримують українське ЗМІ, незаплямоване олігархічними зв’язками та культурними компромісами. Запрошуємо й наших читачів приєднатися до цієї частини слухачів — якісна українська музика, влучна аналітика та вільні новини для вільних людей. 🇺🇦

Коменти