Чисельність населення Землі стрімко зростає, особливо останніми роками. Усього лише 120 років тому популяція людей становила 1.5 млрд. Сьогодні ця цифра наближається до 8 млрд. Стрімкий приріст тягне за собою активну розбудову міст. Переважно вгору… Хмарочоси стають невіддільною частиною будь-якого порядного міста. Навіть у Парижі, де з 1830 року діє обмеження висоти будівель («блакитна лінія»), усе одно з’явилися хмарочоси. Гонконг посідає перше місце за чисельністю висоток – 1223. Далі йдуть Токіо, Нью-Йорк і Дубай. В арабському місті розташована найвища (наразі) будівля світу — Бурдж Халіфа (828 м). Але вже 2020 року планують завершити будівництво Jeddah Tower у Саудівській Аравії, чия заявлена висота не менше 1000 метрів. Ото розваги в арабському світі — міряються хмарочосами.

Архітектори, які працюють над ними, справді докладають чимало зусиль, а результати — просто віддих перемають. Виглядають хмарочоси дуже футуристично та красиво, але мають чимало мінусів. Зокрема те, що фасади найчастіше зі скла. А це не дуже практичний матеріал. Особливо якщо йдеться про терморегуляцію.

Чимало уваги цій проблемі приділяє італійський архітектор Стефано Боері. Він вирішив використовувати природні органічні матеріали: не просто посадити рослини на даху будівлі (цим вже не здивуєш), а саме «вплітати» живі дерева у фасад. Одним з його реалізованих проєктів є житловий комплекс «Вертикальний ліс» у Мілані. Тут налічується майже 900 дерев та 5000 кущів.

розумне місто

Вертикальний ліс створює необхідний мікроклімат і фільтрує пилові частинки міста. Біорізноманітність підвищує рівень вологості, поглинає CO2 і насичує кисень. До того ж, захищає мешканців від сонячної радіації та шуму.

Smart Forest City Cancun

І от нещодавно Стефано поділився проєктом розумного міста Канкун в Мексиці. Це лісисте місто зведуть неподалік Мехіко-Сіті на ділянці розміром 557 га. Лісисте воно тому, що архітектор планує покрити його площу 7.5 млн рослин. Така велика кількість зелені значно зменшить шкоду довкіллю.

розумне місто

План розумного зеленого міста

Це місто поглинатиме близько 116 000 тонн CO2 на рік 

Канкун буде першим таким містом і прокладе шлях наступним smart city, які планують побудувати в Північній Америці. Воно буде самодостатнім — зможе забезпечувати себе достатньою кількістю їжі та енергії.

Smart Forest City Cancun – це ботанічний сад, але в межах сучасного міста. Його фундамент базується на спадщині цивілізації Мая і їхньому зв’язку з природним та сакральним світом. Урбаністична екосистема — де природа і місто переплітаються та діють як один організм

Стефано Боері 

розумне місто

В будівлях розмістять датчики, які збиратимуть та аналізуватимуть інформацію, аби покращити життя у місті. Наприклад, як ефективніше використовувати енергію. Розумний дім підкаже, коли генерація електроенергії досягла піку і її забагато. Відповідно, тоді електроенергія коштуватиме дешевше — й увімкнути пральну машину буде вигідно.

Вода збиратиметься в резервуар при вході в місто, знесолюватиметься, а потім розподілятиметься по каналах.

Місто також матиме внутрішню систему мобільності, розроблену транспортно-планувальною фірмою Mobility in Chain. Тобто, всі мешканці залишатимуть свої машини та інші транспортні засоби на околицях Канкуна.

Серед інших переваг — запобігання поширенню захворювань. І це великий плюс для міста з можливим населенням у 130 тис. Обіцяють, що житло буде доступним для всіх охочих: від студентів до професорів.

До речі, про професорів. Канкун матимете центри досліджень, націлені на розв’язання провідних проблем сучасності: відновлення коралових рифів, регенераційні технології, робототехніка, молекулярна біологія тощо.

Ідея цього проєкту полягає у створенні району, сфокусованого на дослідженнях та інноваціях. Тут будуть академічні установи, дослідницькі центри, великі транснаціональні корпорації, студенти і професори з усього світу

Є схожі проєкти розумних міст, розбудова яких запланована у містах Північної Америки. Серед інших – «місто майбутнього» в Торонто від компанії Sidewalk Labs та розумне місто в пустелі Аризона, заплановане мільярдером Біллом Гейтсом.

Коменти