В Україні, де Конституцією закріплені рівні права і можливості для чоловіків та жінок, у суспільстві все одно спостерігається виражений гендерний дисбаланс та дискримінація. У країнах, що посідають перші місця у всіх можливих позитивних рейтингах (як-от Ісландія чи Норвегія) ситуація краща, але проблема все ж не розв’язана повністю. А ШІ, який, здається, має допомогти винайти шляхи розв’язання проблем — може тільки ускладнити ситуацію. Так, ЄС був змушений розробити етичні правила для ШІ. Узагалі людству довелося переглянути етичні принципи, якими керується і контролювати ШІ, аби той не переступив встановлені «межі» допустимого.

Стан проблеми в Україні

Суспільство звикло, що зазвичай жінка доглядає за дітьми. Саме вона має покинути роботу і мрії про кар’єру заради дітей. Чоловік же частіше виконує функцію «гаманця». І для цього є певне виправдання. 2017 року розрив у заробітній платі між чоловіками та жінками в Україні становив 21%, а в деяких сферах економіки досягав 40%. Тобто чоловіки заробляють більше. І тому саме жінки, а не чоловіки, беруть відпустку по догляду за дитиною. Чоловіча заробітна платня більша, а дитина потребує багато витрат. Тож вигідніше, аби працював він. Ба більше, через це чоловік майже не бере участі у вихованні дітей — це абсолютний мінус. Дитині, байдуже, дівчинка це, чи хлопчик, потрібно відчувати залученість та турботу і батька, і матері.

HireVue

Цього року майже 700 компаній, що працюють у Великій Британії залучали штучний інтелект для пошуків нових співробітників. Серед них Vodafone, IKEA, Hilton та Urban Outfitters. Технологія ШІ, розроблена американською компанією HireVue, гарантує прискорення процесу найму в 90 разів і підбір ідеального співробітника з точністю в 50%. Під час відеоінтерв’ю аналізується мова та обличчя потенційного кандидата. А саме, такі критерії: тон голосу, лексика, довжина речення, швидкість мови, рухи брів, частота кліпання очима, стиснення губ і посмішка.

гендерний

Рекрутер може переглянути профіль кандидата у будь-який зручний момент

Для компаній та HR’ів це просто знахідка. Але є певні ризики: технологія базується на аналізі працівників, які вже тривалий час працюють у компанії. А це переважно білі чоловіки на керівних посадах. Тобто, відбір кандидатів проходить з огляду на те, що будь-який білий чоловік краще за чоловіка з іншим кольором шкіри чи, не дай Боже, — жінки! Адже в базі небагато успішних жінок на керівних посадах. І це не тому, що вони справді погано справляються, а тому, що дискримінація — давня і досі не розв’язана проблема. Наявні упередження про «традиційно жіночі» сфери зайнятості (медсестри, вчительки тощо) тільки зміцнюють ці позиції.

Згідно зі звітом LinkedIn, 22% фахівців, які працюють у галузі ШІ у всьому світі — жінки (інші 78% – чоловіки). І цей розрив схожий на деякі інші сфери. Тому використання технології HireVue, найімовірніше, зберігатиме гендерний дисбаланс у цій та інших галузях із подібною ситуацією. А посмішка кандидата і частота кліпання очима не свідчить про його компетентність. До того ж, відбір майбутніх працівників за принципом «схожий на того, що довго і успішно в нас працював — отже, підходить»  веде до набору одноманітного персоналу. Рекрутери далеко не завжди підбирають ідеальних працівників (чесно кажучи — їх не існує). Але тут є емпіричний фактор — досвід і банальна людська інтуїція, що «цій людині треба дати шанс».

На співбесідах величезне значення мають не тільки ваші знання у конкретній сфері, а й людський фактор — те, що HireVue не бере до уваги. 

Характер, талант, здатність працювати у команді, збіг цінностей претендента із цінностями компанії, уява, оригінальність, новаторський підхід — цей список безкінечний.

Висновок

Ми ні в жодному разі не закликаємо відмовитися від ШІ. Тільки звертаємо увагу на те, що ця технологія не народжується у досконалому суспільстві. Воно не ідеальне — з купою упереджень, дискримінаційних поглядів та ксенофобії. Тому алгоритми фактично відбирають кандидатів на основі цих недосконалостей. Це проблема не самого ШІ, а суспільства. Сучасний виклик людства — це те, що штучний інтелект можна використовувати з добрими та поганими намірами. Це як із ножем — ви самі обираєте, як ним користуватися: різати хліб чи… людей. Тож головна проблема зовсім не в алгоритмі, а у нас самих. Нам потрібно насамперед усвідомлювати свої цінності і налаштувати моральний орієнтир. Ну і паралельно пильнувати, аби ШІ не «заразився» чимось поганим від нас.

Удосконаливши технологію HireVue і зрівнявши представництво компетентних жінок та чоловіків у всіх сферах, ми зробимо крок до розірвання кола гендерної нерівності.

Коменти

Ростислав

Есть ощущение, что автор статьи не обладает необходимым уровнем компетентности, чтобы давать экспертные комментарии по этой теме.