В Україні, де Конституцією закріплені рівні права і можливості для чоловіків та жінок, у суспільстві все одно спостерігається виражений гендерний дисбаланс та дискримінація. У країнах, що посідають перші місця у всіх можливих позитивних рейтингах (як-от Ісландія чи Норвегія) ситуація краща, але проблема все ж не розв’язана повністю. А ШІ, який, здається, має допомогти винайти шляхи розв’язання проблем — може тільки ускладнити ситуацію. Так, ЄС був змушений розробити етичні правила для ШІ. Узагалі людству довелося переглянути етичні принципи, якими керується і контролювати ШІ, аби той не переступив встановлені «межі» допустимого.

Стан проблеми в Україні

Суспільство звикло, що зазвичай жінка доглядає за дітьми. Саме вона має покинути роботу і мрії про кар’єру заради дітей. Чоловік же частіше виконує функцію «гаманця». І для цього є певне виправдання. 2017 року розрив у заробітній платі між чоловіками та жінками в Україні становив 21%, а в деяких сферах економіки досягав 40%. Тобто чоловіки заробляють більше. І тому саме жінки, а не чоловіки, беруть відпустку по догляду за дитиною. Чоловіча заробітна платня більша, а дитина потребує багато витрат. Тож вигідніше, аби працював він. Ба більше, через це чоловік майже не бере участі у вихованні дітей — це абсолютний мінус. Дитині, байдуже, дівчинка це, чи хлопчик, потрібно відчувати залученість та турботу і батька, і матері.

HireVue

Цього року майже 700 компаній, що працюють у Великій Британії залучали штучний інтелект для пошуків нових співробітників. Серед них Vodafone, IKEA, Hilton та Urban Outfitters. Технологія ШІ, розроблена американською компанією HireVue, гарантує прискорення процесу найму в 90 разів і підбір ідеального співробітника з точністю в 50%. Під час відеоінтерв’ю аналізується мова та обличчя потенційного кандидата. А саме, такі критерії: тон голосу, лексика, довжина речення, швидкість мови, рухи брів, частота кліпання очима, стиснення губ і посмішка.

гендерний

Рекрутер може переглянути профіль кандидата у будь-який зручний момент

Для компаній та HR’ів це просто знахідка. Але є певні ризики: технологія базується на аналізі працівників, які вже тривалий час працюють у компанії. А це переважно білі чоловіки на керівних посадах. Тобто, відбір кандидатів проходить з огляду на те, що будь-який білий чоловік краще за чоловіка з іншим кольором шкіри чи, не дай Боже, — жінки! Адже в базі небагато успішних жінок на керівних посадах. І це не тому, що вони справді погано справляються, а тому, що дискримінація — давня і досі не розв’язана проблема. Наявні упередження про «традиційно жіночі» сфери зайнятості (медсестри, вчительки тощо) тільки зміцнюють ці позиції.

Згідно зі звітом LinkedIn, 22% фахівців, які працюють у галузі ШІ у всьому світі — жінки (інші 78% – чоловіки). І цей розрив схожий на деякі інші сфери. Тому використання технології HireVue, найімовірніше, зберігатиме гендерний дисбаланс у цій та інших галузях із подібною ситуацією. А посмішка кандидата і частота кліпання очима не свідчить про його компетентність. До того ж, відбір майбутніх працівників за принципом «схожий на того, що довго і успішно в нас працював — отже, підходить»  веде до набору одноманітного персоналу. Рекрутери далеко не завжди підбирають ідеальних працівників (чесно кажучи — їх не існує). Але тут є емпіричний фактор — досвід і банальна людська інтуїція, що «цій людині треба дати шанс».

На співбесідах величезне значення мають не тільки ваші знання у конкретній сфері, а й людський фактор — те, що HireVue не бере до уваги. 

Характер, талант, здатність працювати у команді, збіг цінностей претендента із цінностями компанії, уява, оригінальність, новаторський підхід — цей список безкінечний.

Висновок

Ми ні в жодному разі не закликаємо відмовитися від ШІ. Тільки звертаємо увагу на те, що ця технологія не народжується у досконалому суспільстві. Воно не ідеальне — з купою упереджень, дискримінаційних поглядів та ксенофобії. Тому алгоритми фактично відбирають кандидатів на основі цих недосконалостей. Це проблема не самого ШІ, а суспільства. Сучасний виклик людства — це те, що штучний інтелект можна використовувати з добрими та поганими намірами. Це як із ножем — ви самі обираєте, як ним користуватися: різати хліб чи… людей. Тож головна проблема зовсім не в алгоритмі, а у нас самих. Нам потрібно насамперед усвідомлювати свої цінності і налаштувати моральний орієнтир. Ну і паралельно пильнувати, аби ШІ не «заразився» чимось поганим від нас.

Удосконаливши технологію HireVue і зрівнявши представництво компетентних жінок та чоловіків у всіх сферах, ми зробимо крок до розірвання кола гендерної нерівності.

Коменти

Ой...

Знову псевдоінтелегентні «спостереження» про нерівні зарплати…А біологія – пішла вона до біса!Нам би понити про гендерну нерівність.Причина, через яку жінок менше беруть – їх ЕВОЛЮЦІЙНА та ПРИРОДНА роль.Вони «хворіють» з частковою або повною втратою працездатності в середньому один тиждень на місяць, ризикують(з точки зору працедавця – кому потрібен ризик?) в «зальот»…А це значні ризики з порушенням робочого процесу.А раптом жінка на цому робочому місці буде незамінна, а їй захотілося народити!?Якщо вона один єдина профільна лікарка на все місто, або талановита керівниця?!Ким замінити?!Потім.Менша зарплата – наслідок еволюційно обумовленої конформності та невміння «качати права».В сильних жінок зарплати рівні, бо вміють гнути своє.В мене враження, що високі зарплати менше корелюють з безпечними видами діяльності.Жінка на ризикові вчинки йде рідше, як і на ризиковану роботу.Там де великий куш – завжди загризуть!От підуть масово у монтажниці, сталеварниці чи працівницями в силові структури – тоді будемо розмовляти про високі зарплати.А то права на гарну роботу – дай, гроші – дай, поцілунок в ср…ку – дай!Є ще й обов’язки!От стане нас знову 52 мільйони – тоді і будемо говорити про всі ваші гендерні «хотілки»!Бо хто буде наповнювати ПФ та бюджет для ваших, жінки, хотілок!Авторка трохи не розбирається ні в демографії, ні соціології, ні в економіці. Шановні борчині за права жінок!Якщо нас стане замало, якщо чоловіків «затуркають» остаточно, якщо ви перекосом на ринку праці позбавлятимете чоловіків потенційного працевлаштування, то суспільство втратить свою експансивність та загниє.Подивіться на Древній Рим.А «варвари», що потіснять вже ослаблених вашою вашою «боротьбою» чоловіків вас вже не питатимуть, що ви хочете і що вам потрібно.Вас заженуть назад у рабство.Пи…лями! Тому – обирайте!Або золота середина, або рабство!Третього не дано! А так ці «борчині» краще б їхали боротись за права жінок туди, де їх дійно пригноблюють…Чи сц…пробачте…боязно?!Задовбали! І, якщо що, то я за справжню рівність.Де жінка сама обирає, ким їй бути, та купа пацієнток «третьої хвилі» не розказуватиме щасливій дружині чи матері, що вона пригноблена.Де жінку не змушують відмовлятися ані від ролі Берегині, ані від ролі Валькірії. А от із нездоровими проявами потрібно боротись, так.

Ростислав

Есть ощущение, что автор статьи не обладает необходимым уровнем компетентности, чтобы давать экспертные комментарии по этой теме.