«Спалити їх усіх напалмом!», «Вони лишень ні в чому не винні зомбі», «Давайте телеміст!». І ще десятки тез про те, що робити з окупованими територіями — сьогодні ми копирсаємося у складному, проте важливому питанні, яке впливає на наше життя.

Днями суспільство вкотре сколихнули результати опитування, розповсюджені досить заангажованими ресурсами із залученням заангажованих соціологів. На тимчасово окупованих Росією територіях провели соцопитування. У який спосіб це опитування взагалі відбулося, і хто гарантує правдивість цих даних — невідомо. Утім, ми тут не задля обсмоктування чергового інформприводу.

Узявши за основу надані суспільству результати цього «опитування», ми проаналізуємо ключові тези, які нам транслюють медіа. І, з огляду на це, ми спробуємо з’ясувати, чи можливе повернення ОРДЛО до складу України не тільки територіально, але й світоглядно.

Лідером довіри більшість респондентів вказали Володимира Путіна.

Наступним у рейтингу є пропагандист Соловйов, а третьою за популярністю стала відповідь «немає таких». Суміш катастрофічної недовіри та російської пропаганди — неодмінний елемент світогляду ОРДЛО. Паноптикум лідерів довіри продовжують Кобзон, Шарій та Ургант.

З огляду на сумнівність опитування, ми будемо спиратися не на конкретні цифри, а на логіку, здоровий глузд та загальну ситуацію на тимчасово окупованих територіях. Для відповіді на питання реінтеграції ОРДЛО слід врахувати три головні проблеми.

Перша проблема — стрес 😟

Основною цінністю для кожної людини є безпека, а отже будь-яка безпекова проблема так чи інакше призведе до кризи — суспільної, економічної та державницької. Мешканці ОРДЛО вже п’ятий рік перебувають у стресовому стані: суміш пропаганди, насильства та безкарності руйнує підвалини будь-якого суспільства. Було б дивно, якби вони декларували прихильність до Ірини Фаріон.

Криза довіри до самої інституції влади не мине навіть за десятиліття: згадайте приклад пострадянського покоління. А отже, Донецьк та Луганськ неодмінно стануть стартовим майданчиком для початку будь-яких масових заворушень із російським прапором за пазухою.

Колосальна більшість мешканців окупованих територій небезпечна не так наявністю зброї, як емоційним навантаженням, яке супроводжується класичними фейками про обстріли мирного населення з боку ЗСУ.

Зазомбована ненавистю до «укрів» людина подекуди страшніша за тупенького найманця з автоматом.

Якою б не була подальша доля ОРДЛО, завжди слід зважати на стан їхнього суспільства. Продуктивний та змістовний діалог із людиною, що п’ять років дивилася російських політблогерів та заробітчанила у Москві — теревені, та й годі.

Друга проблема — кримінал 💣

Як буферна зона із неконтрольованим кордоном, ОРДЛО, без сумніву, є центром збуту наркотиків, зброї та контрабандного вантажу. Відсутність верховенства права і синхронізація окупаційної влади з окупаційною міліцією — візитівка для криміналітету будь-якого рівня.

Та проблема криється не стільки у бандитах на вулицях ОРДЛО, скільки у слабкій правозахисній системі самої України. Зважаючи на чесність, совісність та безкомпромісність українських судів, маємо ризик того, що більшість злочинців легальним шляхом уникне покарання. Зрештою, на волі терористи гуляють недовго, проте ми виступаємо за демократичні і правові інструменти з повагою до людської гідності.

Отже, перед реінтеграцією тимчасово окупованих територій варто поміркувати, хто і як буде роззброювати весь криміналітет та бойовиків, перекривати налагоджені канали контрабанди та забезпечувати покарання злочинцям.

Третя проблема — світогляд 😵

Навіть якщо вищезгадані проблеми вдасться розв’язати, зміна світогляду — питання десятиліть невпинної інформаційної роботи. Населення, яке не вбачає у терористах «Л/ДНР» злочинців та порушників міжнародного права, навряд зможе спокійно інтегруватися в і без того проблемне українське суспільство.

Результати парламентських виборів цього року демонструють, що прифронтові території голосують за проросійські партії, а отже, наші світогляди кардинально різняться. Ми вже наголошували на тому, що українцям варто об’єднуватися насамперед довкола спільних цінностей.

Довкола яких цінностей ми можемо об’єднатися з мешканцями окупованих територій? Напишіть свою думку у коментарях.

Четверта проблема — росіяни

Остання, але головна проблема окупованих територій у тому, що ситуацію всередині ОРДЛО контролює РФ. Виплати пенсій, ходи примирення та амністії не пришвидшать процес повернення, адже ОРДЛО не є самостійним суб’єктом.

Донбас

Братня рука допомоги

Алгоритм маніпуляцій досить простий: під виглядом «народної республіки» Росія нав’язує свою волю Україні. Ми ж водночас відокремлюємо мешканців окупованих територій від російського впливу.

Правда, як завжди, посередині — за війну на Сході відповідає насамперед Росія, а вже потім корисні дурники з автоматами.

Що може зробити кожен із нас?⚔️

Цураючись політики як царини популізму та балачок, ми не стоїмо осторонь інформаційної війни, у якій беремо активну участь вже котрий рік. За цей час нам вдалося виокремити маленькі кроки, якими кожен з нас зможе наблизити перемогу, спокій та добробут України.

Наша редакція, як і наші читачі, спокійно працює у вільній країні. Водночас на наших кордонах регулярно скупчується російська військова техніка: танки, артилерія, транспорт. Саме тому важливе волонтерство серцем — повага і доброзичливість до тих, хто боронить наш спокій.

Другою складовою успішного руху України в бік розвинених країн є повага до законів та правил. Буде лицемірством жалітися на злочинних депутатів чи поліціянтів-хабарників, «втикаючи» у смартфон за кермом🤳

По-третє, висвітлюйте правду і порушників українського суверенітету. Додавайте до Миротворця осіб, у чиїй причетності до військових злочинів ви впевнені на 100%.

І насамкінець, ставайте частинкою спільнокошту. Ми регулярно публікуємо цікаві українські проєкти, до розбудови яких ви зможете долучитися навіть кількома гривнями.

Щомісяця ми підсумовуємо і публікуємо звіт про кошти, якими ви допомагаєте нашому розвитку. Щиро кажучи, ми вдячні за кожну гривню, якою звичайні українці підтримують незалежне ЗМІ для вільних людей. Все буде Україна!🇺🇦

Коменти