Хай яких висот досягли роботи від Boston Dynamics, але вони досі просто розважають нас потішними видивами. Роботи все ще не ввійшли в наше повсякденне життя. Проте американський конгломерат компаній Alphabet (вона ж материнська компанія Google) не втрачає надії звільнити нас од рутинної роботи завдяки сучасним технологіям. З цією метою було створено експериментальну лабораторію X Lab, що реалізує ідею компанії у проєкті The Everyday Robot Project.

Танці танцями, та роботи мусять виконувати реально корисну роботу.

Генеральний директор проєкту Ганс Пітер Брондмо зауважив, що інженери зараз зосереджені на створенні «розумних» роботів, які б могли взаємодіяти з людьми та виконувати невеличкі, але корисні завдання.

Таким чином перше завдання для цих механічних створінь —  сортувати сміття в офісах Alphabet.

Навчання та практика

У приміщеннях безліч контейнерів для сортування вторсировини та відходів, однак працівники все одно примудряються плутати баки. Чимало використаних предметів іде на звалище, а не на перероблення. Для подолання цієї проблеми інженери «The Everyday Robot Project» вирішили навчити своїх роботів розбирати сміття і складати його у відповідні контейнери.

Традиційно у таких випадках роботів програмують розпізнавати окремі предмети, а потім дають команду схопити якусь річ і перемістити в інше місце. Та в лабораторії вдалися до іншого підходу.

Вчені застосували методи моделювання, закріплення інформації та спільного навчання. 

Вночі роботи вчилися сортувати віртуальне сміття. Потому вдень їм давали змогу попрацювати зі справжнім. За день сортування реального сміття роботи набиралися досвіду, який допомагав їм у нічному навчанні. Й так по колу…

роботи

Робота машин у дії: спочатку він пропускає паперову склянку, потім пластикову пляшку, і вже з третьої спроби йому вдається посортувати все сміття правильно.

Таким чином розробникам вдалося те, що не до снаги багатьом нашим вишам: поєднати теорію та практику. Винахід уже спіткав перший успіх — диво-роботи знизили рівень несортованого сміття в офісах до 5%.

Надалі вчені планують перевірити цей підхід на складніших завданнях. Вони хочуть, щоб їхні роботи стали повноцінними помічниками для літніх та людей з обмеженими можливостями.

Аспірант катедри акустики «Київського Політехнічного Інституту ім. Ігоря Сікорського». Популяризую науку та українську мову. Веду Telegram-канал «Мовний трибунал».

Коменти