Нещодавно Тім Бернерс-Лі, творець Всесвітньої павутини, опублікував амбіційний план, в якому детально описує спосіб покращення мережі Інтернет. Він змальовує кроки до кращої керованості мережі та методи боротьби з дезінформацією, спостереженням за даними та цензурою. Про це пише DW.

«Контракт для Вебу» створений Фундацією Всесвітньої павутини разом з представниками урядів, організацій та громадянського суспільства. Основною метою їхньої співпраці є забезпечення доступу до знань разом із посиленням відповідного законодавства. Документ стверджує, що ніхто з користувачів мережі не може отримувати прибуток шляхом порушення базових прав людини чи демократії.

Якщо ми не будемо діяти разом просто зараз, щоб запобігти зловживанням у мережі тих, хто хоче експлуатувати, розділяти й підривати, то ризикуємо змарнувати все здобуте

Тім Бернерс-Лі

Міжнародна підтримка

«Контракт для Вебу» підтримує більше ніж 150 організацій та компаній, включно з такими гігантами, як Facebook, Google та Microsoft. Про свою підтримку документа заявили правозахисні організації, як-от Репортери бе кордонів. Уряди Німеччини та Франції також підтримали проєкт Тіма Бернерса-Лі.

Я обома руками за те, щоб зберегти вільний Інтернет. Такий, до якого ми звикли протягом останніх десятиліть

Петер Альтмейєр, міністр економіки ФРН

Важливим, однак, є те, що сам «Контракт» ні до чого не зобов’язує підписантів і його виконання залежить лише від доброї волі держав. Документ встановлює межі для національного законодавства, які захищатимуть конфіденційність в мережі та особисті дані її користувачів.

Левова частка у створенні «Контракту для Вебу» належить Фундації Всесвітньої павутини. Фундація заснована 2012 року Тімом Бернерсом-Лі та є некомерційною організацією. Її основним завданням є розвиток та доступність мережі Інтернет у всьому світі.

Переломний момент для Інтернету?

На думку творця Всесвітньої мережі, вона переживає зараз ненайкращі часи. Тім Бернерс-Лі давно закликає небайдужих втрутитися в процеси, що відбуваються в мережі задля майбутнього всього людства.

Ми зараз на переломному етапі. Лише від нас залежить те, яким буде Інтернет у майбутньому – глобальною силою добра чи частиною цифрової антиутопії

Тім Бернерс-Лі

Попри критику Google та Facebook, Бернерс-Лі активно захищав їхнє право на участь у створенні контракту. Обидві компанії давно зазнають осуду за свої бізнес-моделі збору даних, розповсюдження дезінформації та порушення права користувачів на приватність. На думку Тіма Бернерса-Лі, Google та Facebook заслуговують на рівне місце за столом разом з урядами та іншими Інтернет-компаніями.

Що там у «Контракті»?

У документі вказано дев’ять основних принципів. По три для урядів держав (1-3), компаній (4-6) та простих користувачів мережі(7-9).

  1. Забезпечити кожному доступ до мережі.
  2. Підтримувати Інтернет доступним для всіх.
  3. Поважати основоположні права користувачів Інтернету на приватність та захист даних.
  4. Зробити Інтернет недорогим й доступним для всіх.
  5. Поважати й захищати особисті дані користувачів для побудови довіри всередині мережі.
  6. Розвивати технології, які підтримують найкраще в людях і протистоять найгіршому.
  7. Бути творцями й співавторами мережі.
  8. Будувати сильні спільноти, що поважають цивілізований діалог і людську гідність.
  9. Боротися за Інтернет!

А ви як гадаєте – чи почне коли-небудь цей контракт діяти?

Підтримайте Токар
50 грн.

10% середньостатистичної статті,
або ж пів дня роботи нашого сервера

Підтримати
Ось вона, нагода стати причетним до розвитку незалежних медіа!
Коменти
Громадянин

Дякую за матеріал! Гадаю, що шифрування, приватність, місія Starlink та криптовалюта Gram унеможливить диктатуру. Шифропанк, живе Анархія!