Керівництво Європейського космічного агентства затвердило першу в історії місію, що має на меті змінити траєкторію астероїда. У проєкті вартістю $320 млн братимуть участь три зонди: два від ЄКА, та один від НАСА. Метою місії стане астероїдна система під назвою Дідімос (Didymos).

Астероїдна система Дідімос — це два космічні камені; менший обертається навколо більшого. Більший астероїд має діаметр 800 м, менший — 160 м.

Теоретичне зіткнення нашої планети із 800-метровим астероїдом може спричинити більший вибух, аніж найпотужніша ядерна бомба, будь-коли створена людиною. 

Спочатку в менший астероїд, який отримав прізвисько Дідімун (Didymoon), вріжеться американський зонд DART, цей момент запише італійський зонд LICIACube. Пізніше до астероїда підлетить апарат Гера, який нанесе на мапу ударний кратер та виміряє масу астероїда.

Людству потрібно уважно стежити за 2000 навколоземних об’єктів, щоб не приєднатися до колекції динозаврів, що розміщена тут, у Берлінському природничому музеї

Хольгер Сіркс, астрофізик з Інституту Макса Планка

Перебіг експерименту

Американський зонд DART запустять у червні 2021 року ракетою Falcon 9. У жовтні 2022-го він зіткнеться із Дідімуном на швидкості 6 км/сек. Зонд Гера запустять наприкінці 2024 року й за два роки він дослідить місце зіткнення.

Гера нестиме два невеликі супутники розміром із портфель. На підльоті до Дідімуна, вони від’єднаються і, подібно до дронів, обстежуватимуть місце зіткнення. Окрім цього, вони нададуть інформацію про масу астероїда та його склад.

За словами представників ЄКА, метою місії є «перетворити відхилення астероїдів у зрозумілий спосіб захисту нашої планети». Оскільки Дідімун обертається навколо більшого астероїда, вчені сподіваються виміряти вплив зіткнення на обидва космічні тіла.

Складнощів додають невеликі розміри астероїдів. Людство ще ніколи не посилало зонди до таких малих космічних об’єктів. Дідімун можна цілком порівняти з Пірамідою Хеопса, однак при зіткненні він може знищити велике місто.

Наразі вчені проводять комп’ютерні симуляції й тести, щоб передбачити, що може відбутися при зіткненні зонда з астероїдом. Однак ці симуляції не завжди збігаються з реальністю: передбачалося, що японський зонд Hayabusa 2 створить на астероїді Рюґю кратер діаметром 1-2 м. Під час дослідження астероїда виявилося, що ударний кратер від 4.5-кг заряду, що його скинув зонд, має діаметр 10 м.

Коменти