Європейське космічне агентство (ЄКА) оголосило про початок першої в історії місії з розчищення космосу. Науковці застосують кардинально новий підхід до прибирання космічного сміття, а сам апарат із часом теж зруйнується.

Орбіта нашої планети заповнена різним сміттям як-от деталі штучних супутників, частини ракет та навіть рештки фарби із них. Місія ClearSpace-1 має стати першим кроком до розчищення орбіти нашої планети.

Шведський стартап ClearSpace виготовить робота-прибиральника, що матиме чотири руки для захоплення уламків. Виконавши місію, робот почне спускатися на Землю й згорить в атмосфері.

ClearSpace-1 в уяві художника

ClearSpace-1 в уяві художника

Першою ціллю робота стане конусоподібна частина ракети ЄКА, запущена 2013 року. Якщо місія завершиться успішно, наступними цілями будуть більші об’єкти. Згодом вчені спробують захопити кілька об’єктів за допомогою чотирьох роботизованих «рук».

Сьогодні — саме час для подібної місії, адже проблема космічного сміття актуальна як ніколи раніше. З понад п’яти тисяч супутників, що обертаються на навколоземній орбіті, три є несправними.

Люк Піке, засновник ClearSpace

Реалізація проєкту розпочнеться 2020 року. Робот-прибиральник має пройти низку випробувань на низькій навколоземній орбіті перед офіційним запуском, запланованим на 2025 рік. Проєкт коштуватиме 100 млн євро.

Чому космічне сміття — це проблема?

Сьогодні верхні шари атмосфери більше нагадують кладовище супутників. З часу запуску першого супутника людство систематично відправляє в космос нові й нові апарати.

За оцінками ЄКА, у космосі зараз 170 мільйонів різних уламків. Окрім поламаних супутників, навколо Землі обертаються використані прискорювачі ракет та уламки техніки, що утворились в результаті космічних зіткнень.

Космічне сміття не просто мирно розсікає космічний простір. Деякі з уламків рухаються в рази швидше за нашу планету. Через таку швидкість навіть найменші частинки становлять загрозу для інших супутників, які забезпечують зв’язок, прогноз погоди та навігацію інших ракет.

Просто уявіть, яким небезпечним було б мореплавство, якби всі втрачені кораблі в історії все ще дрейфували у морях. Це якраз те, що просто зараз відбувається на орбіті й так не може тривати.

Ян Вернер, генеральний директор ЄКА

Цим уламкам можуть знадобитись роки й століття, щоб опуститись в атмосферу й згоріти. Якщо вони, звісно, опустяться. Проблема настільки серйозна, що навіть якби людство припинило запуски, то кількість уламків неухильно збільшувалася б. Космічного сміття вже настільки багато, що уламки іноді стикаються, тож із часом кількість сміття лише зростатиме.

Що вже було зроблено?

Роками НАСА, ЄКА та інші космічні агентства вивчали проблему космічного сміття. Деякі стартапи пропонували використання сіток, гарпунів та роботизованих рук.

Протягом довгого часу у нас банально не було технологій для розв’язання проблеми космічного сміття. Однак останніми роками спостерігається значний поступ у дослідженнях. Наприклад, японські вчені розробляють супутник, який захоплює магнітом космічне сміття та знищує його. 2018 року британський експериментальний апарат вперше зловив манекен супутника сіткою.

Однак прибирання — це лише одна частина розв’язання. Важливо також не допускати подальшого забруднення атмосфери. Тут пальма першості належить Ілону Маску, адже його SpaceX активно розробляє багаторазові ступені ракет, які повертаються на Землю.

Коменти

Sviat

Щоб зібрати все сміття з космосу потрібно запустити не менше ракет, чим ті що запустили те сміття. А можливо й більше. Не комерційний проект а отже дохлий.