Ти знаєш, як воно зазвичай буває: поставив цілі, у лютому вже забув про них, а під кінець року розчаровуєшся в собі. Нам чомусь здається, що, ледь настане понеділок, ми магічним чином отримаємо більше енергії, часу та мотивації для досягнення цілей.

Навіщо ставити цілі? Для того, щоб у кінці року відрефлексувати над минулими подіями та вирівняти вектор свого розвитку.

Ставити цілі — легко. А от досягати їх — ні. 

Ціль, що запозичена в інших людей та не відповідає твоїм цінностям, довго не протримається — бо особисто для тебе вона не має сенсу. Мотивація для досягнення мети має бути внутрішньою, тобто вашим особистим прагненням, а не зовнішньою.

1. Будь реалістом

Не перевантажуй себе, постав 2-3 цілі, а не 20. Починай досягати їх маленькими кроками.

Уяви собі ситуацію: тобі потрібно пробігти марафон, ти стоїш на старті й одна з умов — розігнатися до 100 км/год за 1 секунду. Чи це реально? Ні.

Приблизно так само виглядає ситуація, коли ти кажеш собі: «з понеділка почну займатися спортом щодня!», якщо до цього ти не займався ним узагалі. А ще подумай — чи справді тобі потрібен спорт щодня?

Не максимізуй. Дослідження доводить, що прагнення досягти ідеалу приносить значно менше задоволення, аніж часткове, неідеальне виконання завдання. Відповідно, шанси досягти поставленої мети — вищі. Ідеал на те й зветься ідеалом — він недосяжний.

Наприклад, ти не встиг виділити 2 години на читання книжки, бо завалений роботою? Почитай хоча б 15 хвилин — доки їдеш у громадському транспорті.

Або сьогодні ти був на вечірці й тому не пішов до спортзалу. Нічого страшного — зроби кілька вправ вдома із власною вагою й не карай себе за це. Зробити частково краще, аніж не зробити узагалі.

2. Прислухайся до себе

Не плутай свої бажання з бажаннями інших. Може, ти насправді не хочеш стрибати з парашутом? А от твій друг чи якийсь блогер — хоче. Ти б радше оплатив тримісячний курс вивчення іспанської мови за ті ж гроші. Це може бути навіть першим кроком до досягнення іншої твоєї мети — поїхати до Іспанії. Так ти зможеш не просто відвідати іншу країну, а ще й замовити там tortilla de patatas та келих сангрії, наче ти місцевий мешканець.

Теж саме стосується і спорту. Підбери собі заняття до душі: хтось полюбляє ходити до спортзалу з друзями, комусь потрібні індивідуальні заняття з тренером, комусь — йога, а когось цілком задовольняють тренування вдома по відео на YouTube.

3. Став конкретні, а не абстрактні цілі

«Відкладати більше грошей та прочитати цього року 100 книжок» тощо. Все це — занадто абстрактно.

Якщо хочеш відкладати більше — поясни собі, навіщо тобі це потрібно. Можливо, ти хочеш оплатити онлайн-курс з урбаністики або почати брати уроки гри на піаніно. Що ж до книжок — напиши для початку список із 5 книг, які хочеш прочитати та доповнюй його протягом року. Ну і звичайно ж — не забувай читати. Українські видавництва щомісяця друкують новинки, тож протягом року ти точно знайдеш цікаві книжки, варті твоєї уваги.

4. Залиш місце для нової мети

Протягом року ти ще не один раз чогось захочеш. І не один раз перехочеш.

Одного дня ти будеш гортати стрічку і побачиш оголошення про набір волонтерів на триденний фестиваль. А ти саме у відпустці! Така чудова можливість — новий досвід та знайомства, чом би й не спробувати?

До того ж, деяких цілей можна досягнути, наприклад, за два місяці. Тобто у тебе звільниться місце для іншої, нової мети, яку ти зможеш поставити собі посеред року. Або наприкінці.

Психологічно дуже легко потрапити у пастку «почну з початку, як із чистого аркуша». Але насправді 1 січня — це просто день в календарі. 

Такий самий, як 2 січня чи 31 грудня.

5. Не кожна мета схожа на казкову подорож

Нерідко метою може бути якась неприємна, але необхідна річ. Як-от погашення боргу, який обтяжує тебе не один місяць чи відмова від шкідливої звички. Очевидно, що подорожі принесуть тобі більше яскравих емоцій, аніж прощання із цигарками. Але з раціональної точки зору — дуже важко насолоджуватися морським повітрям Іспанії, коли у тебе хворі легені.

6. Зрозумій різницю між мрією та метою

Мрія: хочу поїхати в Африку

Мета: хочу поїхати в Африку у жовтні місяці, а саме у Зімбабве й обов’язково там побачити водоспад Вікторія та національні парки. Для цього мені потрібно:

  1. проконсультуватися з лікарем, зробити щеплення;
  2. перевірити, чи потрібна віза;
  3. оцінити ціну на квитки й готелі;
  4. почитати мандрівників, які вже там побували, подивитися їхні відео на ютубі;

Мрія — абстрактна. Мета має чіткий план досягнення, її можна розбити на завдання. Може статися таке, що в процесі «підготовки» ти збагнеш — цього року тобі не вдасться відвідати омріяну країну через щільний робочий графік. Не спіши відмовлятися від мети узагалі. Просто перенеси її на 2021 рік та готуйся до подорожі протягом двох років. Не обов’язково ж усі цілі обмежувати одним роком?

7. Проаналізуй

Склади план дій, розбий мету на покрокові завдання та постав реченець (дедлайн). Якщо ми говоримо про погашення боргу — прорахуй, яку суму ти можеш виплачувати щомісяця. Якщо про подорож — оціни вартість квитків та суму «з собою», не забудь й про можливі неочікувані витрати, розрахуй скільки грошей тобі потрібно відкладати щомісяця.

8. Нагадуй собі

Іноді, тонучи в буденних справах, ми просто забуваємо про поставлену мету, тож нагадуй собі. Можна почепити на стіну білу (магнітно-маркерну) чи коркову дошку, написати маркером чи додати наліпки з покроковими завданнями. Або «діджиталізувати» цей процес. Існує купа корисних та безкоштовних додатків — той самий Todoist або Notion. Що два тижні чи щомісяця проводь ревізію — що ти виконав повністю, що виконав частково, проаналізуй причини невиконання, знайди шляхи розв’язання.

9. Пишайся собою

У всіх є непродуктивні дні чи події, коли ти фізично не можеш бути продуктивним (бо, наприклад, захворів). Занадто часто люди досягають чогось, про що навіть подумати не могли на початку року, але не помічають чи просто знецінюють здобутки. Не роби таких помилок. Наприкінці місяця також відміть «незаплановані» досягнення.

Сфокусуйся на процесі, а результат прийде сам собою
А треба жити. Якось треба жити.
Це зветься досвід, витримка і гарт.
І наперед не треба ворожити,
І за минулим плакати не варт

Ліна Костенко

Коменти

Катруся

Вважаю цю статтю найкращою з тих, що читала про цілі. Стисло і зрозуміло. Тепер залишається тільки діяти:)