Кліматична ситуація у світі кепська, про це, либонь, знають всі. Вона зачіпає всі аспекти нашого життя, а, отже, й життя планети. Якщо коротко, кількість льоду на Землі зменшилася. Це сталося через те, що температура у полярних та гірських регіонах значно підвищилася.

Одним із найболісніших моментів у цій кліматичній перипетії був «похорон льоду» — церемонія, що відбулася 2019 року в Ісландії. На ній льодовик Окйокюль, що лежав на вулканічній горі Ок, вперше в історії офіційно позбувся статусу льодовика. У серпні геологи Ісландського метеорологічного бюро, які свого часу оголосили Окйокюль мертвим, встановили на горі меморіал. Супутникові знімки NASA показують різку зміну розмірів криги на льодовику.

Залишки Окйокюлю.

Присутні на «похороні» встановили на місці колишнього льодовика меморіальну дошку:

«У наступні 200 років усі наші льодовики можуть пройти цей шлях. Цей памʼятник має стати визнанням того, що ми бачимо проблему і мусимо її розв’язати. Лише ви дізнаєтеся, чи нам вдалося це зробити».

Втрата льодовика Окйокюль була лише одним з багатьох тривожних знаків цього десятиліття, і трапилося це у найпрохолоднішому місці планети, відомому як кріосфера. Температура в Арктиці зростає вдвічі швидше, ніж середня в цілому світі, що спричиняє танення колосальних об’ємів криги.

Шари криги на суші мають критичний вплив на рівень морів у всьому світі.

Якщо весь лід Гренландії розтане, рівень світового моря на планеті підвищиться на 6 метрів. І йдеться лише про кригу на суші. 

Існують два основні види льоду в кріосфері. Один формується на суші внаслідок атмосферних опадів. Дві третини прісної води на планеті перебувають у замороженому стані у формі льодовикових шапок, щитів та звичайних льодовиків. Інший вид льоду формується під час замерзання океану і відомий як морський лід.

Наразі ми перебуваємо на етапі найшвидшого танення арктичного льоду за останні 1500 років.

На південному полюсі, що також є одним з найхолодніших місць планети, картина теж зовсім не втішна. За останнє десятиріччя швидкість танення льоду зросла втричі проти 2007 року. Такими темпами рівень моря до 2100 року підвищиться на 15 см.

Зменшення льодовика на антарктичному острові Пайн, починаючи з 2000 року.

Динаміка змін криги на Антарктиді є дещо складнішою. Існують певні ділянки льодовикового шару, де лід поглиблюється, та інші ділянки, де він зменшується. Візуалізація NASA показує зміни за останні 25 років.

Ми, безумовно, втратимо ще більше льоду в майбутньому, проте можемо запобігти втраті хоча б певної її частини. А поки викиди парникових газів сягнули рекордних показників. Згідно зі звітом обсерваторії Мауна Лоя, 2010 року концентрація вуглекислого газу становила 394 мільйонні частки (ppm). Цього року обсерваторія оприлюднила нові показники, які досягли рекордних 414.8 мільйонних часток (ppm). Такого планета не бачила вже мільйони років.

З нинішнім темпом збільшення викидів парникових газів неминучим стає те, що ми побачимо повну відсутність льоду влітку на полярних полюсах, найімовірніше, в наступні 30 років. Питання лише в тому, коли це станеться, а не в тому, чи станеться взагалі.

Паризька кліматична угода 2015 року встановила обмеження на потепління на наступні 100 років з показником не більш ніж 1,5 градуса Цельсія від допромислового рівня температур. Досягнення такої мети означає досягнення нульової емісії парникових газів до 2050 року та чистого скорочення вуглекислого газу з атмосфери після 2050 року.

Коменти