На превеликий жаль, терміни «онкологія» та «хіміотерапія» відомі більшості з нас. Людство страждає на серйозні захворювання, які складно подолати. Утім, сучасні технології останніх років усе ж дозволяють зупиняти розвиток хвороби.

Одним із найпоширеніших методів лікування онкологічних хворих є променева терапія — використання іонізувальних випромінювань для впливу безпосередньо на пухлину. Річ у тім, що пухлина, на відміну від здорових тканин людини, чутливіша до ефекту променевої терапії. Під дією іонізувальної радіації, клітки раку спочатку перестають ділитися, а потім починаються їхній розпад, себто вони помирають.

Утім, як і хіміотерапія, радіація має побічні ефекти, особливо коли йдеться про лікування головного мозку.

Клітини мікроглії у мозку миші під мікроскопом.

Клітини мікроглії у мозку миші під мікроскопом.

Цього місяця американські дослідники одного з найкращих медичних університетів світу — Рочестера — опублікували результати свого експерименту на мишах. Маленьких рататуїв опромінювали радіацією у дозах, пропорційних тим, що використовуються при лікуванні онкології в людини. Як виявили науковці, після радіаційного опромінювання головний мозок мишей набув мікроглії, яка пригнічувала утворення міжнейронних сполучень.

Мікроглія — це такі допоміжні клітини, на кшталт відділу імунної системи в мозку — вони жбурляють з організму молекулярно-клітинний мотлох і стежать, аби до мозку не потрапила інфекція. Клітини мікроглії також знімають з нейронів так звані дендритні шипики — нарости на майбутніх міжнейронних з’єднаннях. У дендритних шипиків з’являються білки, необхідні для налагодження синапсу, змінюється структура мембрани тощо.

Утім, якщо потреба в з’єднанні відпадає, мікроглія «зрізає» шипик з нейронного відростка, адже всі з’єднання однаково важливі. Біда в тім, що мікроголія може видаляти шипики занадто активно, що погано позначиться на наших когнітивних функціях: аби мозок щось запам’ятав, у ньому мають з’явитися міжнейронні контакти — а мікроглія не дасть їм сформуватися.

Після радіотерапії у пацієнтів на мозку справді часто виникають проблеми з пам’яттю через клітини мікроглії, що через вплив радіації стають надто активними.

Звісно ж, якщо нам вдасться контролювати мікроглію при опромінюванні, то більшості побічних ефектів у мозку можна буде уникнути. До речі, самі дослідники змогли зберегти синапси у мікрогліальних клітинах мишей. Залишається сподіватися, що подібні махінації вдасться повторити й з людьми.

Ознайомитися з повноцінним дослідженням ви можете за посиланням, а ми, зі свого боку, запрошуємо вас приєднатися до творення незалежного українського ЗМІ.

Коменти