Поширення вірусу імунодефіциту людини є давньою і болісною проблемою нашої держави. За даними МОЗ, станом на перше квітня 2019 року в Україні було 244 тис. ВІЛ-позитивних осіб, причому кожен четвертий не знав про свій статус.

Нове дослідження вчених з Єльського університету пропонує збільшити використання метадону та бупренорфіну для боротьби з епідемією СНІДу в Україні. Ці препарати використовують для лікування розладів від вживання опіоїдів і вони мають доведену ефективність у запобіганні передаванню ВІЛ. Про це пише Yale News.

Зараз лише 2,7% ВІЛ-позитивних українців отримують метадон та бупренорфін.

Результати дослідження показують, що лікування щонайменше 20% ВІЛ-інфікованих людей із розладами, які спричинені вживанням опіоїдів, може дати позитивні результати. У такий спосіб можна запобігти 10 тис. нових заражень та 18 тис. смертей в Україні у найближчі 10 років.

Дослідження науковців демонструє стабільне зростання поширення ВІЛ протягом останніх років. Так, 2010 року в Україні було зафіксовано 9.5 тисяч нових випадків зараження, а 2018-го – вже майже 12 тисяч. Новітні оцінки не включали окуповані Донбас та Крим.

Застосування метадону та бупренорфіну зменшує частоту ін’єкцій та дозу опіоїдів. Це, зі свого боку, знижує рівень передавання ВІЛ і запобігає смертям від передозування.

Лінн Медден, співавторка дослідження

Регіон Східної Європи та Центральної Азії залишається світовим лідером у поширенні та рівню смертності від ВІЛ/СНІД. Причинами цього є криміналізація наркозалежних та високий рівень недовіри щодо доказової медицини.

Складніше, ніж в Україні, лише в сусідній Росії. Там повністю заборонено використання метадону та бупренорфіну, які зараз є головною зброєю людства проти поширення вірусу імунодефіциту людини.

Фредерік Олтіс, співавтор дослідження

Нагадаємо: в Україні розробили додаток, який визначає ризик інфікування на ВІЛ.

Коменти