Як і в будь-якій технологічній галузі, ідеї у світі зброярства та військових розробок зазнавали фіаско. На кресленнях проєкти виглядали революційними, проте їхнє втілення нерідко ставало і їхніми похоронами. Ми вирішили розповісти вам про п’ять цікавих розробок військової галузі, які тепер можна побачити хіба у музеї.

1. Джип-гвинтокрил

Мрії про летючі автівки розбурхували уяву не лише Ілона Маска, але і його пращурів. Спеціальна команда дослідників 1957 року посилено працювала над розробкою летючого джипа VZ-8, концепт якого мав швидкість до 100 км/год. До того ж прототипом було набагато легше керувати, аніж класичним гвинтокрилом.

Розраховане на два пасажирські місця, це диво техніки здійснювало польоти на відстань до 40 кілометрів, а радіус доступності кулемета становив приблизно 900 метрів. Хоча й VZ-8 не потрапляв на монітори ворожих радарів, його остання модифікація побачила світ 1962 року, а компанія-виробник облишила ідею та зосередилася на розробці військових гвинтокрилів.

Джип-гвинтокрил армії Сполучених Штатів

Джип-гвинтокрил армії Сполучених Штатів

2. Лазерна гармата Boeing

На початку цього століття американська Boeing поповнювала свій бюджет коштом численних військових контрактів від уряду США. На куражі від успіху та прогресу компанія взялася за розробку експериментального проєкту літака YAL-1 з інфрачервоним хімічним лазером потужністю у кілька мегаватів.

Його метою було знищення ворожих балістичних ракет завдяки потужному лазеру, чиї хвилі резонують із ворожими боєприпасами та знищують їх. Особливість YAL-1 полягала у тому, що він міг знищувати ракети супротивника ще на старті. У зв’язку зі скороченням бюджету на оборону та завершенням контракту проєкт YAL-1 закрили наприкінці 2011 року.

Робочий бойовий модуль Boeing YAL-1.

3. Дрони вертикального зльоту

Починаючи з 1950 року, «тейлсітери» кошмарили усіх пілотів: технологія вертикального зльоту робила посадку цього дрона просто пекельною справою. Утім, вони мали й велику перевагу — під них не треба було будувати інфраструктурні елементи, на кшталт злітних смуг. З іншого боку, енергоефективність катапульти, що запускала у повітря «тейлсітери», була вкрай низькою.

«Тейлсітери» можна впевнено назвати пращурами сучасних дронів, адже механіка та конструкція дуже схожі, хіба що тогочасні дрони мали фіксовані крила і горизонтальні турбіни. Сьогодні нащадки «тейлсітерів» відомі нам як БПЛА, що успішно боронять наші терени у війні з Росією.

Focke-Wulf Triebflügel — військовий тейлсітер Райха.

4. Мініракетний пістолет

На початку 1960-х невеличка компанія MBA розробили унікальний для свого часу військовий проєкт — гвинтівки та пістолети «Gyrojet» — водночас потужне та безшумне приладдя для вбивства. Gyrojet стріляв маленькими ракетними снарядами з неіржавної сталі крізь багатозарядну пускову установку.

Мініракети були потужнішими за кулі, а замість звуку пострілу лунало тільки шипіння ракети, що вилітала. На цьому переваги Gyrojet закінчувалися. Пістолет погано показав себе у ближньому бою, адже ракета потребувала часу, аби набрати швидкість. Gyrojet також мав великі габарити, маленький запас магазину і низьку надійність самого механізму. 1968 року виробництво було припинено назавжди.

Зразок пістолета Gyrojet.

5. Летюча платформа для солдатів

Як ми зазначили раніше, ідея та механіка дронів, разом із летючими автівками, не полишала винахідників. 1950 року світ побачила VZ-1 Pawnee — футуристична військова розробка Hiller Aircraft. Як бачимо на фото, це летюча платформа з двома турбінами, що живляться від електродвигуна.

У центрі платформи є місце для солдата, електронна панель із датчиками та пульт керування. Змінювати напрямок пілот міг ніби на гіроскутері — змінюючи вертикальне положення тіла. Перші випробування відбулися 1955 року, а вже за 8 років проєкт припинив своє існування, і всі 6 екземплярів VZ-1 передали до музею військової історії США.

Коменти