Відоме американське видання Vox нещодавно розпочало публікацію серії досліджень на тему людського щастя. Ми вирішили розповісти вам про один із випусків, присвячений грошам, споживанню, витратам та персональній фінансовій грамотності.

Отже, чи можна придбати щастя за гроші?

Андра Ізгаріян у свої 29 років досягла найвищого щабля кар’єрної сходинки шоу-бізнесу. Перебуваючи на посаді керівниці операційного відділу відомого американського ЗМІ (дочірніми компаніями якого є Vogue, GQ, Glamour, Wired тощо), вона отримала запрошення на церемонію нагородження Ґреммі. Редакція сподівається, що подібне визнання чекає і на нашого засновника — Назара — утім, про це згодом.

Для Андри це стало доброю нагодою налагодити нові зв’язки та корисні контакти. Вона перебувала у колі впливових людей — чоловіків у смокінгах та жінок у вишуканих платтях. На сцені тим часом виступали Леді Ґаґа та Алішія Кіс. Проте все, про що думала Андра на тлі цього паноптикуму торгівлі обличчями, було сконцентровано в одній фразі: «Я не зможу робити це в наступні 30-40 років».

Ізгаріан почувалася маленьким гвинтиком у великому апараті, роботу якого вона так до кінця й не зрозуміла. Відчуваючи тривогу та стрес, вона пройшла співбесіду в іншій компанії, яка відкрила нову локацію на Балі. Вже за два місяці Ізгаріан переїхала за 13 тисяч кілометрів на екзотичний Балі, продавши усі свої речі, погодившись на меншу заробітну плату та полишивши найголовніше — гонитву за «успіхом». Принаймні, у його класичному розумінні.

Багато з нас можуть відчувати щось подібне — незадоволення, застій, і думати, що шлях, яким ми йдемо, не приносить ані радості, ані перспективи тривалого добробуту. Утім, не обов’язково заводити трактор до казкового Балі, аби переосмислити своє життя.

Численні психіатричні дослідження довели, що ми можемо покращити самопочуття, просто змінивши своє ставлення до того, як ми витрачаємо кошти. Саме так, мова йде лише про кошти. Грошенята. Money.

Гроші не дають щастя, проте спосіб їхнього витрачання — цілком. 

Фокусуючись на дослідженні Harvard Business School, ми вивели кілька простих тез, які допоможуть плекати своє щастя шляхом ефективного (не плутати з економним) витрачання своїх коштів. Або, принаймні, не так обурюватися цим.

Купуйте час

Дослідження показали, що люди, яких попросили витратити 40 доларів на покупки, що мали зекономити їхній час, по завершенні дня мали значно кращий настрій та не мали стресу. Водночас люди, які купляли виключно «необхідні» банальності, не відчули такого приливу позитивних емоцій.

Вплив підряду — себто делегування певних завдань — на щастя, є очевидним. Кожен із нас був би щасливішим, якби неприємні, нудні та часовитратні справи (на кшталт прибирання, готування, проїзду в шалених маршрутках) робив би за нас хтось інший. Ми б, зі свого боку, отримали години вільного часу, які можна використати на змістовніші та приємніші справи, як-от здибанки з друзями чи перегляд улюбленого серіалу.

Три складові щастя.

Проте ми жахливо оцінюємо час. Соціальний тиск постійно наголошує, що твоя заклопотаність дорівнює твоєму статусу, а успіхом вважається те, що ми маємо контролювати всі аспекти нашого життя без чиєїсь допомоги.

Витрачайте на емоції

Якщо у вас є вибір піти з друзями на вечерю чи купити новий телевізор, покупка останнього може здаватися мудрішою інвестицією. На відміну від смачної страви та кухля пива, телевізор залишиться з вами й після закриття ресторану.

Утім, купівля емоцій зазвичай є кращою інвестицією. Попри те, що у матеріальному сенсі вони з’являються і зникають дуже швидко, відчуття все ж залишаються в історіях, які ми розповідаємо, у стосунках, які ми зміцнюємо та зрештою в розумінні того, ким ми взагалі є.

Емоції та досвід заповнюють первинну потребу — у змістовних стосунках з іншими людьми. 

Діліться своїми грошима.

Витрачання коштів на інших людей є корисним саме собою. Дослідження Гарвардського університету показали, що люди почуваються щасливішими, витрачаючи кошти на інших. Також існує прямий взаємозв’язок між втіхою від життя та витратами на інших людей. Однак цього ефекту не вийде досягнути, якщо люди витрачають більшість коштів на себе.

Кожен, хто бронював довгоочікувану відпустку для себе або відчував приплив дофаміну від отримання нової покупки, може погодитися — річ не в тім, що витрачання коштів на себе не дає задоволення. Просто це відчуття не триває так довго.

До речі, ви також можете поділитися горнятком кави із нами, підтримавши наш проєкт одноразово, або (якщо ви справді щаслива людина) — стати нашим щомісячним жертводавцем. Приплив щастя та вдячності від усієї редакції — гарантовано!

Коменти