Ми давно підозрювали, що сивина з’являється через стрес, але бракувало доказів. Нещодавно науковці з Гарвардського університету та університету Сан-Паулу встановили, що стрес таки пошкоджує стовбурові клітини, які відповідають за колір волосся.

Стресові ситуації викликають викиди адреналіну та кортизолу. Ці гормони змушують наші серця битися частіше, підвищують кров’яний тиск, і у такий спосіб негативно впливають на меланоцити – клітини, що виробляють меланін у нашому організмі. Зрештою, ті відмирають, а волосся втрачає колір.

Як це працює?

Симпатична нервова система (СНС) – одна з найважливіших в організмі. Вона керує процесами, над якими ми не завжди задумуємось, як-от обмін речовин чи серцебиття. СНС також відповідає за швидку реакцію в ситуації, коли є смертельна загроза життю людини й ніколи обдумувати порятунок.

Вчені кололи мишам резиніфератоксин, який хімічно провокував стресову реакцію організму. Під час досліджень виявилося, що СНС реагує на будь-який стрес, скажімо, на очікування екзамену чи важливої презентації.

Симпатична нервова система стимулює виробництво адреналіну і кортизолу, які пришвидшують серцебиття і підвищують кров’яний тиск в організмі, щоб привести м’язи у тонус. Меланоцити помилково сприймають цей сигнал, як посилення росту нового волосся і починають активно виділяти пігмент.

Меланоцити важливі для підтримки рівня пігментів у волоссі. Від постійних стресів вони виснажуються і гинуть, а волосся сивіє.

Я-Чі Хсу, головна авторка дослідження

Навіщо сивина організму?

Вчені також шукають схожі ознаки в інших тварин. Скажімо, головоногі молюски, як-от кальмари й восьминоги, теж можуть змінювати забарвлення у стресовому стані.

З публікацією дослідження постало питання, які еволюційні переваги надає сивина, викликана стресом. Вважається, що вона асоціюється з досвідом, лідерством та довірою. Еволюційно ті, хто посивів від стресів, посідають вищі посади в суспільстві.

Чи можливий стрес без посивіння?

Під час досліджень виявили, що можна запобігти відмиранню меланоцитів. Мишам давали препарати від гіпертонії, які пригнічують циклін-залежну кіназу. Це білок, що контролює життєвий цикл клітини і його дезактивація може продовжити їй життя.

Це не означає, що препаратами для нормалізації тиску можна лікувати посивіння. Але це перший крок до кращого розуміння стресу і можливості впливу на нього.

Я-Чі Хсу, головна авторка дослідження

Також читайте: Сім захворювань, викликаних стресом.

Коменти