За роки свого існування НАСА створило сотні технологій і згенерувало тисячі ідей, які ми застосовуємо у повсякденному житті. Подібні технології та ідеї називаються спіноффами. Нижче ти знайдеш декілька цікавих спіноффів аерокосмічного агентства.

Лазерна хірургія

У 80-х роках минулого століття Космічний центр імені Джонсона та Департамент захисту від балістичних ракет Пентагона уклали угоду. Метою угоди була розробка технології автоматичного зближення і стикування космічних апаратів за допомогою лазерних променів. Технологія отримала назву лазерний радар, і відома під скороченим ім’ям LADAR. LADAR, до речі, досі застосовують для стикування зі штучними супутниками, але місце їй знайшлося і на Землі.

Версія LADAR, яку застосовують у лазерній хірургії, може відстежувати положення наших очей зі швидкістю до 1000 мікрорухів на секунду. Через те, що очні яблука можуть робити мимовільні порухи (читай про саккадичні рухи тут), лазер потребує космічної точності та постійного відстежування рухів очей.

У відкритому космосі швидкості й рухів значно більше. LADAR НАСА може відстежувати до 4000 мікрорухів на секунду.

Лазерна хірургія

Дитячі суміші

Важко уявити взаємозв’язок між дитячими сумішами та польотами в космос, але він є. Деякі сучасні складники дитячих сумішей вчені виявили під час співпраці над програмою НАСА CELSS (Система життєзабезпечення у закритому середовищі).

Метою CELSS був пошук корисної та поживної їжі для астронавтів у міжпланетних подорожах.

Науковці знайшли у водоростях корисні речовини, як-от докозагексаєнова та арахідонова кислоти. Виявилось, що вони позитивно впливають на розвиток мозку та зору, а також є незамінною харчовою добавкою для будь-якого організму. На початку дев’яностих компанія Martek Biosciences, що брала участь в програмі CELSS, запатентувала свої відкриття, як «Formulaid» і використовує їх у складі дитячих сумішей.

Також читайте: Зустрів прибульця, як його розпізнати?

Сонячні панелі

Хоча люди проводили експерименти з фотоелементами ще із дев’ятнадцятого століття, першим приладом, що повноцінно працював на сонячній енергії, став американський супутник Авангард-1 1958 року.

Авангард-1 зараз є найстарішим шматком космічного сміття, який «безмовно» літає по навколоземній орбіті з 1964 року.

На той час панелі були дуже дорогими для використання на Землі, однак інженери НАСА побачили для них перспективу в космосі. Використання сонячних панелей для навколоземних супутників чи космічних станцій дозволяє продовжити їм життя і зменшити залежність від Землі.

Навіть сьогодні НАСА на передовій досліджень сонячних панелей, адже їм постійно потрібні легкі, гнучкі та високоефективні пристрої. У майбутньому це дасть можливість робити супутники ще меншими та ще ефективнішими, аніж вони є зараз.

Сонячні батареї

Матриці з оксиду заліза

Коли НАСА знадобилися невеликі камери для космічних зондів, інженер Ерік Фоссум створив легші, дешевші та менш енергомісткі сенсорні матриці з оксиду заліза. Починаючи з телескопа імені Хаббла ці матриці повсюдно застосовуються для фотографування інших галактик і поверхонь планет Сонячної системи.

Окрім космосу, матриці з оксиду заліза знайшли собі місце в камері чи не кожного смартфона, автомобільній промисловості та медицині. Це, мабуть, один з найпоширеніших спіноффів НАСА сьогодні.

Матриця

Кохлеарний імплантат

Сучасні кохлеарні імплантати були спроєктовані інженером НАСА Адамом Кіссіа в сімдесятих роках минулого століття. Адам мав слабкий слух і це надихало його щодня протягом трьох років витрачати обідню перерву на проєктування слухового апарата.

Тодішні слухові апарати могли лише підсилювати звук.

Винахід Кіссіа став революційним, бо дозволяє чути звуки людям, які мають серйозні проблеми зі слуховим апаратом. Адам знайшов спосіб, як перетворювати звукові сигнали на електричні імпульси й передавати їх напряму до слухового нерва, а звідти у мозок.

Кохлеарний імплантат

Також читайте: В Нідерландах видобувають кисень з місячного ґрунту

І на десерт. Мабуть, найкращий винахід інженерів НАСА :)

Коменти