Якщо цьогорічний січень здався вам доволі теплим місяцем, то… вам не здалося. Національне управління океанічних та атмосферних досліджень США у своєму останньому звіті назвало січень 2020 року найтеплішим за весь час наукових спостережень.

Американські вчені безперервно вимірюють погодні дані протягом майже півтори сотні років. Цьогорічний січень є сорок четвертим січнем поспіль, чия середня температура перевищує середню температуру січнів двадцятого століття.

Порівняння температур за січень-початок лютого 2020

Порівняння температур за січень-початок лютого 2020

Температура земної поверхні теж б’є рекорди. У січні вона перевищила на 1.14 градуса за Цельсієм середній показник температури поверхні січнів двадцятого століття. Попередній рекорд належить першому місяцю 2016 року. Тоді земна поверхня прогрілась на 0.2 градуса за Цельсієм більше, аніж у середньому за усі січні двадцятого століття.

За всю історію записів чотири найтепліші роки зафіксували, починаючи з 2016 року, а десять найтепліших – починаючи з 2002 року.

Найпомітнішим потепління було в Росії, державах Скандинавії та Канаді. У сорока вісьмох із п’ятдесяти штатів США цей січень став найтеплішим за всю історію спостережень.

Також читай: Скільки льоду втратила Земля за останні 10 років

А що там в Україні?

За даними Центральної геофізичної обсерваторії імені Срезневського, середньомісячна температура січня у Києві становила +0.8 градусів за Цельсієм. Це на 6.4 градуса вище кліматичної норми.

З 1881 року цьогорічний січень – другий серед найтепліших і поступається лише січню 2007 року.

Нещодавно українські науковці зафіксували температурний рекорд і для лютого. Ніч на 15 лютого визнана найтеплішою за сто сорок років спостережень. Раніше найтеплішою ніччю була ніч на 15 лютого 1950 року.

Чи все так погано?

Кліматологам добре відома така річ, як січнева відлига. Вона трапляється доволі часто, але не щороку і найбільше помітна на Північному Сході США. Зазвичай там тепліє в останній декаді січня. Однак цьогорічна відлига виявилася значно теплішою за попередні.

Тут важливо згадати про різницю між кліматом й погодою. Науковці стверджують, що клімат стає дедалі теплішим. Така тенденція призводить до того, що деякі погодні явища відбуваються дедалі частіше, або мають серйозніші наслідки. Однак поки не виявлено прямий зв’язок між довгостроковими змінами клімату та щоденною зміною погоди.

Коменти