Разом із Південною Кореєю та Європейською космічною агенцією, науковці з NASA розробляють цілу інфраструктуру для системи супутників, що відстежуватимуть якість повітря на Землі наживо.

Прилад має чудернацьку назву — геостаціонарний спектрометр моніторингу — проте велику місію зі споглядання довкілля. Минулого місяця у складі корейського супутника цей проєкт, що отримав назву GEMS, успішно відправили до космосу.

За словами розробників, GEMS допоможе передбачати небезпечні випадки забруднення у Тихоокеанському регіоні та Азії та запобігати їм. Другою важливою місією спектрометру є відстежування та аналіз змін клімату, аби також передбачити довгострокові зміни й дозволити людству заздалегідь заподіяти добро власній планеті.

Геостаціонарний ультрафіолетовий спектрометр GEMS забезпечує щогодинні вимірювання озонового шару Землі.

Подібний до GEMS спектрометр планують відправити до комерційного супутника вже за кілька років. Слідом за ним полетять два прилади Європейської космічної агенції, що стежитимуть за якістю повітря в атмосфері. Повноцінний запуск інфраструктури, що надаватиме унікальну аналітику щодо нинішньої кліматичної ситуації, заплановано на 2023 рік.

Дані, що їх збиратиме система, допоможуть запобігти масивним забрудненням та ясніше бачити джерела викиду діоксиду азоту, смогу та формальдегіду. Регулярне оновлення даних наживо допоможе не тільки бачити загальну картину по регіону, але й виявляти короткотривалі забруднення, відрізняючи їх від систематичних. Хтозна, можливо, ця система працюватиме подібно до камер дорожнього контролю і дозволятиме штрафувати кліматичних порушників із фотодоказами.

Сьогоднішні прилади, що перебувають на орбіті, фіксують рівень забрудненості повітря лише раз на добу, що зумовлено особливістю їхньої полярної орбіти. На їхньому фоні GEMS справжній лицар, адже може не лише видавати щохвилинну інформацію, але й вести постійні спостереження над конкретним регіоном, «приліплюючись» до нього.

Рівень забрудненості повітря по Європі.

Ініціатива глибше відстежувати ступінь забруднення повітря набула нових обертів після публікації в Oxford Academic дослідження, згідно з результатами якого якість повітря «урізає» європейцям 730 діб середньої тривалості життя. В інтерв’ю для The Guardian відомий німецький кардіолог Томас Мюнцель влучно зауважив, що людство може уникнути тютюнового диму, але не загального забруднення повітря.

За словами дослідників, забруднення повітря спричиняє більше смертей, аніж куріння тютюну.

Коменти