Ми нерідко знаходимо мікроорганізми, які ласують відходами, однак особливістю знахідки німецьких вчених є те, що вона їсть поліуретан. Поліуретан — надзвичайно міцний пластик, з нього виготовляють будматеріали, підошви для взуття та кухонні губки. Щороку в самій лише Європі вироблять кілька мільйонів тонн цього пластику.

Як це часто трапляється, перевага може бути одночасно і недоліком. Поліуретан практично неможливо переробити, тож традиційно він завершує свій шлях на сміттєзвалищах. І саме там, на одному непримітному німецькому звалищі, знайшли нашого сьогоднішнього героя.

Коли в природі з’являється велика купа пластику, яка по суті є вуглецем, то рано чи пізно її почне щось їсти. Бактерії та грибки тут часто є першопрохідцями, бо мутують набагато швидше, аніж інші організми

Герман Гайпіпер, співавтор публікації. Науковець Центру природничих досліджень при університеті Лейпцига

Дослідження опубліковане в науковому журналі Frontiers in Microbology, про це повідомляє The Guardian. Щойно відкриту бактерію вже віднесли до роду Pseudomonas, відомого своєю живучістю у різних умовах, часто геть несприятливих для інших організмів. Бактерія використовує викинутий нами пластик як джерело вуглецю, азоту та енергії.

Наша знахідна зовсім не означає, що ми розв’язали проблему пластикового забруднення і  можемо далі засмічувати планету

Герман Гайпіпер, співавтор публікації

Раніше вчені виявили, що поліуретан розкладається деякими видами грибків. Однак, за словами Гайпіпера, бактерії набагато легше використовувати для того, щоби поставити процес перероблення на конвеєр.

Сьогодні науковцям відомі основні характеристики щойно відкритої бактерії та те, які види пластику вона переробляє. Наступним кроком вчених стане розкодування геному і виділення генів, що відповідають за вироблення ферментів, які виділяє бактерія для розкладання поліуретану. Гайпіпер вважає, що від виявлення бактерій і до початку їх промислового застосування може минути приблизно десять років.

Відкриття німецьких вчених показує, наскільки важливо звертатись до природи у пошуку відповідей на складні питання. Розуміння природних процесів може відчинити двері для подальших інноваційних рішень

Джон МакГіен, керівник Центру з дослідження ферментів при Портсмутському університеті

Також читайте, як онлайн-калькулятор допомагає вирахувати, скільки кілограм пластику ми викидаємо.

Коменти

Наталя Шевченко

Дякуємо, так, за прізвищем в оригіналі – Ваша правда. Виправили )

Mykola Swarnyk

Хайпайпер = Гайпіпер (з німецької)