Коронавірусна інфекція вразила весь світ, водночас відновивши національні кордони країн. Ким би ви не були: відчайдушним «слугою» чи підстаркуватим олігархом — кордони будь-якої країни, окрім батьківщини, зачинені.

Нинішня українська криза є тривимірною: політичною, екзистенційною та економічною. Перша є наслідком корупційних скандалів в оточенні владних верхівок, друга наражає нашу психіку на небезпечний діалог із пандемією коронавірусу, а от наслідки третьої зрозумілі ще не всім.

Не треба здобувати ступінь доктора економічних наук, аби розуміти, що більшість економічних процесів — інерційні, себто наслідки від сьогоднішніх дій можуть відгукнутися за пів року. Саме це й напружує мізки багатьом економістам світу, які збентежено публікують невтішні прогнози. Основні з них — безробіття, криміналітет, культурна окупація з боку Росії.

Економіка падає. Питання у тому, наскільки ми пом’якшимо наслідки.

Нещодавно в OpenDataBot опублікували дослідження економічної статистики України на карантині. Ми проаналізували статистику і цифри, аби показати вам, що коїться з українським бізнесом у цей нелегкий час.

Першим відзначили ринок громадського харчування: майже 50 тисяч закладів, з яких понад половина не змогла перелаштуватися на доставлення. За перші два тижні карантину 2500 закладів-партнерів ПЗ Poster припинили свою роботу. Згідно з аналітикою, сьогодні майже 30 тисяч закладів в Україні пустують. Як у столиці, так і в мегаполісах продажі впали на 60-78%, залишивши без роботи щонайменш 160 000 осіб.

Нещодавнє опитування українського бізнесу показало, що майже 30% українських компаній припинили діяльність, 6% закрилися, а розважальний та транспортний бізнес взагалі залишився без прибутків. Половина опитаних бізнесменів здатні протриматися в умовах карантину не більше ніж місяць.

Вдвічі впала кількість нових вакансій.

Вдвічі впала кількість нових вакансій. Графіка OpenDataBot.

Ті компанії, які тримаються під час пандемії, все одно скорочують свій штат, згідно з дослідженням Спілки Українських Підприємців — цифра звільнених сягає 50%. Доходи великих підприємств становлять 10-25%, прогнозується скорочення кожного четвертого працівника на період карантину. Кількість вакансій також падає.

Ціни на оренду нерухомості впали майже втричі.
Ціни на оренду нерухомості впали майже втричі.

Ціни на оренду нерухомості впали майже втричі. Графіка OpenDataBot.

Заморозки зазнав і державний сектор. Найпочесніша професія України — суддя — також на карантині: п’ять тисяч засідань було перенесено, механізм онлайн-трансляції до кінця не врегульовано. Деякі суди переносять на невизначений термін, а частину пропонують розглянути без участі сторін, повідомляє дослідження.

Що далі?

Кризова ситуація в Україні може налякати (хоча вона й справді сумна), проте негативна динаміка в економіці спостерігається у Штатах, Європі та в Китаї. Проблеми є у всіх.

Неадекватні карантинні заходи та політична криза заполонили перші шпальта новин, витіснивши з них війну Росії проти України — фізичну, інформаційну, економічну. Роздробленість політичної монобільшості, щомісячні інтриги та скандали, десятки невиконаних обіцянок. Коронавірус вразив майже усі країни, але те, як від нього оговтуватимуться, залежить від самих громадян.

Ми у кризі. Поступово входимо до неї, немов у теплий басейн, тому це на перший погляд малопомітно.

Надія є, особливо враховуючи чимраз більшу силу громадянського суспільства та постмайданний дух України. Знаємо, що кожен громадянин, незалежно від професії — лікар, айтівець чи прибиральник — служить своєму народові та докладає зусиль до боротьби з пандемією. Віримо, що популізм, кулі та «квартал» нас не здолають.

Все буде Україна! 🇺🇦

Коменти