Група вчених провела дослідження, спрямоване на вивчення стимуляції зорової кори та появи внаслідок цієї стимуляції зорових сигналів – як у сліпих, так і в зрячих людей. Отримані дані оприлюднило видання Cell. Цей підхід передбачає передачу електричних сигналів у мозок. При цьому стимулюється створення світлового обрису, форму якого людина може розпізнати. Науковці розглядають цей метод як спосіб часткового повернення зору людям із травмами очей або з ушкодженнями зорових нервів.

Найуспішнішими були дослідження на мишах, чиї мізки вчені стимулювали під час експериментів. Люди ж повільніше звикали до нового методу “бачення”.

Як зазначають автори методики, діє вона таким чином: слабкі електричні імпульси в нервову тканину зони зорової кори можуть змусити людину “бачити” спалахи, що називаються фосфенами. Раніше вчені створювали кілька фосфенів, але такі сигнали були занадто складними для інтерпретації мозком. Досліджувані розрізняли або кілька слабких спалахів, або один великий.

Чіткіший сигнал вчені змогли створити, використовуючи електричний імпульс як свого роду олівець, що проводить лінії на зоровій корі. В експерименті брали участь 6 добровольців, яким імплантували електроди. Ці електроди активували в послідовності, що повторювала прості лінії букв алфавіту. Люди при цьому могли розрізняти форми, які передавалися послідовними імпульсами.

Двоє учасників дослідження були сліпими, а іншим чотирьом зрячим людям електроди імплантували в мозок для лікування епілепсії. Неймовірно, але один із незрячих учасників зміг розрізнити 86 форм за хвилину!

Наразі дослідники проводили тести тільки з буквами, але в перспективі вдосконалення методики. Вчені вважають, що за допомогою контурів об’єктів незрячі зможуть розрізняти обличчя, будинки чи автомобілі. У такому разі це стало б новою сходинкою в нейробіологічних дослідженнях цього напряму.

Читайте також: Кібер-шпинат перетворює вуглекислий газ на цукор

Коменти