Планування майбутньої бази на Місяці має багато нюансів. Зокрема, важливим моментом є доставляння будівельних матеріалів для зведення будівель безпосередньо на супутнику. Більшість експериментів вчені проводять, зважаючи на те, що основою для цементу стане місячний ґрунт. Але питання щодо інших матеріалів, які потрібно буде транспортувати вже із Землі, залишається відкритим. 

Як зазначають в NASA, кожні 500 грамів матеріалу, надісланого на нашу орбіту, коштують приблизно 10 тисяч доларів.

Але для того, щоб створити цемент або бетон, з яких можна побудувати базу, потрібна вода. На супутнику її дуже мало, а доставлення із Землі буде дуже дорогим.

Передбачається, що будівництво приміщень на Місяці відбуватиметься за допомогою 3D-принтерів, які друкуватимуть складові частини бази.

Одним із методів, який розглядають вчені, є додавання до цементу суперпластифікатора, що має зменшити кількість води для його виготовлення. Цей хімікат робить цемент не таким крихким, але достатньо гнучким для використання у 3D-принтерах.  Та знову ж таки, ці суперпластифікатори теж доведеться доставляти із Землі.

Група вчених з Норвегії спробувала “оптимізувати” ці витрати у своєму дослідженні. Вони  розглядають можливість використання й інших речовин, що стануть доступними на Місяці за присутності людей. В коментарі виданню Science News дослідники наголошують, що, при змішуванні місячного пилу та сечовини, виділеної з людської сечі, можна створити потрібний для будівництва цемент.

Науковці взяли суміш оксиду кремнію та оксиду алюмінію як замінник місячного пилу та змішали з порошкоподібною сечовиною неорганічного походження і невеликою кількістю води. Як зазначають дослідники, ця суміш “працювала” краще, ніж суперпластифікатори.

Створений матеріал зберігає форму при невеликих навантаженнях та витримує зміни температур. Вчені навіть змогли за допомогою 3D-принтера звести невелику стіну. Тепер у планах – перевірити суміш в агресивніших температурних умовах, а також в умовах вакууму. Якщо отримані результати будуть позитивними, вчені спробують побудувати стіну реальних розмірів.

Джерело: Journal of Cleaner Production

Поки невідомо, чи зможуть астронавти використовувати сечу без обробки, або ж її потрібно буде попередньо очищувати. Вчені Європейської космічної агенції зазначають, що, у разі попередньої обробки, виготовлення такого цементу в реальних умовах буде набагато складнішим, ніж здається.

Але водночас експерименти доводять, що такий метод має шанс на існування. З огляду ж на те, що додаткові “матеріали” людина може виробляти на Місяці сама, попередня вартість будівництва зменшується. Справа залишиться тільки за кількістю осіб, яких доведеться доправити на супутник для регулярного “поповнення” місячної бази будматеріалами.

Коменти

Ботан

Прикольно, що в такому випадку «чотких пациків» там точно не буде – чужі сц…ки – зашквар, лол!