Астрономам вдалося побачити густі дуги з пилу та газу навколо молодої зірки під назвою AB Aurigae, що розташована приблизно за 520 світлових років (9,5 трильйонів км) від Землі.

Дослідники спостерігали за спіральним утворенням з «вигином» біля центру, використовуючи Дуже великий телескоп Європейської південної обсерваторії, розташований у Чилі. Побачені закручені дуги є однією із показових ознак того, що нова екзопланета сузір’я Ауріги (укр. Візничого) наразі перебуває у процесі формування.

Д-р Боккалетті (керівник досліджень Паризької обсерваторії) та його команда астрономів використовували інструмент «Сфера» для того, щоб зробити фотографії AB Ауріги, де видно «приголомшливу спіраль пилу», утворену молодою планетою, яка намагається «витіснити» газ. Цей самий інструмент використали 2018 року для фотографування іншої планети-немовляти, якій, як вважалося, всього 5,4 мільйона років.

Дуги, розташовані навколо екзопланети

Дуги, розташовані навколо екзопланети

На світлинах зірки AB Ауріги видно диск (дуги), розташовані навколо екзопланети. Фотографія праворуч – наближена версія зони, показаної на зображенні ліворуч. Обертання нової планети призводить до формування спіралі з навколишнього газу і пилу. Світло-жовтий вигин (у маленькому білому кружечку) є місцем народження самої планети. Довжина вигину приблизно дорівнює відстані між Сонцем і Нептуном. Що ж до великого білого кружечка – такого розміру є орбіта Нептуна.

У процесі дві спіралі з’єднуються: та, що всередині орбіти планети, звивається, захоплюючи іншу, котра розширюється назовні. Цей процес уможливлює виділення газу і пилу на майбутню планету, а отже, збільшення небесного тіла, чиє розташування точно збігається з місцем з’єднання спіралей.

Потрібно кілька мільйонів років, щоб планета опинилася в завершальній стадії свого формування. Нова планета буде газовою, а не скелястою, як Земля чи Марс. А розмірами вона може перевершити Юпітер – найбільшу планету Сонячної системи.

Коменти