Вже минуло пів року, відколи ввели карантин у китайському Ухані. З того часу багато чого змінилося. COVID-19 видається вже не настільки таємничим захворюванням, а більшість сприймає його лише, як тло звичної буденності.

Однак ми все ще дуже мало знаємо про новітній коронавірус. І навіть ті крихти знань, які в нас є, неможливо було б зібрати без дослідів на тваринах. Безіменні мавпи, миші, тхори на передовій захисту людства разом зі вченими. Про це пише Scientific American.

Миші

2007 року біолог Стенлі Перлман разом із колегами генетично модифікував мишей. Піддослідні гризуни отримали рецептори ангіотензин-перетворювального ферменту 2 (АПФ 2). Ці рецептори використовує сімейство коронавірусів, до якого належить і  SARS-Cov-2, для фіксації на людських клітинах і подальшого поширення всередині тіла.

Перлман, по суті, дав мишам можливість хворіти на ГРВІ, а нам – досліджувати ці захворювання не на людях. Тому зараз Університет Айови, де працює Перлман, надсилає заморожену сперму модифікованих мишей до лабораторій у всьому світі для їхнього відтворення і подальших дослідів.

Чому миші? Вони доволі дешеві, їх легко розводити, а наука вигадала чимало інструментів для роботи з ними 

Частина вчених вирішила не чекати на посилку з Айови. Науковці самотужки вивела серед мишей хворобу, схожу на COVID-19 за допомогою методу під назвою «серійний пасаж». Вірус буквально витягували із заражених мишей та інфікували ним інших. Цей складний процес вже допоміг зрозуміти перебіг хвороби у наших легенях.

Хом’яки й коти

Звісно, науковці проводять експерименти не тільки на мишах. Нещодавно вчені з Гонконгу виявили, що SARS-Cov-2 реплікується у хом’яків і впливає на їхні легені.  А ушкодження легень, які отримують гризуни, надзвичайно схожі на ті, що спостерігаються у людей. Також завдяки гонконзьким хом’якам ми знаємо, що ін’єкції з антитілами перехворілих допомагають легше перенести хворобу.

Ще одне дослідження допомогло підтвердити, що COVID-19 поширюється крапельним шляхом під час дихання. Саме так коронавірус поширився серед котів, що сиділи у сусідніх клітках. Це дослідження також виявило, що собаки мають низьку чутливість до вірусу, а свині, кури й качки взагалі не хворіють та не переносять COVID-19.

Мавпи

В березні науковці з Китайської академії медичних наук встановили, що новітній коронавірус розмножується у носі, легенях та кишківнику макак-резусів. Захворівши, мавпи, як і більшість людей, мали типові симптоми ГРВІ. Також саме під час цього дослідження вчені отримали оптимістичні результати: перехворілих мавп неможливо заново заразити. Однак досі невідомо, чи імунітет до COVID-19 є тривалим.

В іншому дослідженні американські вчені показали, що макаки-резуси, які отримували препарат «Ремдесивір» мали помірніші симптоми та легше переносили хворобу. Сьогодні ці ліки є одними з найперспективніших у боротьбі з коронавірусом.

«Ремдесивір» настільки перспективний, що США викупили світовий запас цього препарату. Жодна держава не зможе придбати «Ремдесивір» ще протягом трьох місяців 

Навіщо?

Відомо, що лише невелика кількість носіїв інфекції має видимі симптоми. Стенлі Перлман каже, що досліди на тваринах допомагають зрозуміти, що буває, коли заражена людина не відчуває симптомів. Також завдяки експериментам над тваринами ми можемо контролювати дозу, шлях інфекції та період зараження.

Іншою важливою причиною є те, що нам невідомі ймовірні реакції імунної системи на вакцину. SARS-Cov-2 з нами не так давно для того, щоб ми могли вивчити реакцію нашого організму на вірус чи ліки проти нього.

Також читайте: Астрономам вперше вдалося побачити формування нової планети

Коменти