Нещодавно видання Scientific Data оприлюднило дослідження, у якому палеокліматичне моделювання показало, що глобальне потепління «скасовує» глобальне похолодання. Масштабний аналіз визначив, що у середині ХІХ століття середня температура Землі була на 0,7 градуса нижче пікового показника 6500 років тому, себто коли Земля лише почала охолоджуватися. Та от за останні десятиліття температура зросла на цілий градус – за такий невеликий проміжок часу.

Що таке глобальне похолодання?

Так, це одна з кліматологічних гіпотез, згідно з якою Земля поступово охолоджується. Усе почалося з пізнього голоцену – приблизно 12 тисяч років тому – і тривало до середини ХХ століття. Потім середня температура Землі почала стрімко зростати, тож дослідники логічно побачили у цьому ймовірний слід людини. Втім, який внесок у це привнесло людство, а який – природа, достеменно невідомо.

Глобальне похолодання проти глобального потепління у рецензіях наукових публікацій (Джерело – SkepticalScience)

Хай там як, а для прогнозування необхідно побудувати якісні реконструкції палеоклімату. Науковці з Університету Північної Аризони застосували п’ять статистичних методів для такої реконструкції, аби дізнатися показники середньої температури за останні 12000 років. До роботи загалом залучили 93 дослідники із 23 країн світу, що аналізували різні озерні відкладення, осадові породи, торф та льодовики. Як результат – база із 1319 зразків із 679 ділянок по всій планеті.

То вся біда через людей?

І так, і ні.

Змоделювавши клімат минулого, науковці порівняли показники з дельтою ХІХ і ХХ століть, аби відстежити вплив промислової революції на кліматичні умови. Звісно ж, 12000 років тому середня температура Землі була набагато нижчою, аніж у часи Української Народної Республіки. Втім, наступні кілька тисячоліть вона все ж зростала і врешті-решт перетнула середню планку. Пікового значення вона сягнула майже 6500 років тому, після чого атмосфера почала остигати на 0,1 градуса Цельсія з кожним тисячоліттям.

Візуалізація процесу у загальному та вузькому контексті змін температури (Джерело – NAU)

Дослідники зазначають, що це охолодження могло бути пов’язане із повільними циклами у зміні земної орбіти, через що кількість сонячного світла на півночі планети зменшилася, подарувавши нам льодовиковий період останніх тисячоліть.

Та згодом усе змінилося. З моменту пікової температури 6500 років тому загальна дельта по планеті зросла ще на один градус. Один з авторів зазначає, що востаннє такі високі показники могли бути майже 125000 років тому, за рівня моря, на 6 метрів вищого, ніж сьогоднішній. Адепти глобального потепління озброїлися новими аргументами.

Результати моделювання дельти температури за останні 2000 років (Джерело – Nature)

Кліматологи відзначають, що запропоновані 5 моделей не дозволяють визначити зміни клімату протягом десятиліть, і це ускладнює можливість порівняння їх з недавніми періодами. Втім, науковці сподіваються, що вивчення кліматичних закономірностей допоможе зрозуміти й оцінити процеси, які впливають на клімат, а також поліпшити прогнози, які враховуватимуть як антропогенні, так і природні фактори.

Безумовно, людство впливає на клімат Землі. Точаться баталії щодо ступеня цього впливу, особливо у порівнянні з природними процесами, але, хай там як, відповідальність лежить і на homo sapiens.

Отже, хто має рацію: прихильники глобального похолодання чи глобального потепління? Відповідь – так.

Коменти