Комбуча – корисний напій із чайного гриба, що має кисло-солодкий смак – останні 10-15 років вважається неодмінним атрибутом здорового способу життя у країнах Заходу. Тепер його густою альтернативою планують повністю замінити пластикові опаковання.

Внаслідок процесу бродіння чайного гриба утворюється не тільки комбуча, але й «симбіотичні культури бактерій та дріжджів» – скорочено SCOBY. Вони є живою плівкою поверх рідини та вкривають шапочку гриба.

Комбучу – напій із чайного гриба

Комбуча – напій із чайного гриба

Польська дизайнерка Роза Януш придумала матеріал, який може розв’язати світову проблему з пластиком раз і назавжди.

Навчаючись у приватній Школі Форм, що у Познані, Роза розробила новий метод перетворення живої плівки чайного гриба в зручну їстівну обгортку для сухих або напівсухих харчових продуктів. Прототипи нової обгортки виникли у процесі виготовлення комбучі – бактерії, що їдять вуглеводи в рідині, утворюють нитки нерозчинної целюлози. З часом бактерії та дріжджі перетворюються на воскову, подібну до млинця мембрану на рідині – фактично це плівка на комбучі.

біопластик

Плівку чайного гриба можна використовувати для паковання сухої та напівсухої їжі. Обгортка набуває аромату і присмаку продукту, для якого використовується.

Роза Януш розуміла: її органічні обгортки набудуть популярності тільки тоді, коли пластинки зможуть обгортати продукти різних розмірів. Для такого проєкту діаметр  банки з чайним грибом замалий.

2018-го Роза та науковець Джош Бріто створили студію біодизайну MakeGrowLab з метою дослідження властивостей органічного матеріалу, а вже потім – комерційного розвитку корисних побутових товарів, буквально вирощених з бактерій та дріжджів.

Після безлічі спроб засновники MakeGrowLab допрацювали свою плівкоподібну мембрану, додавши до бактерій та дріжджів сільськогосподарські відходи на рослинній основі, що поліпшило процес бродіння. Виробництво біообгорток не залишає відходів.

Обгортка MakeGrowLab – чудова альтернатива пластику: вона антибактеріальна, має великий строк експлуатації та не пропускає кисень. Термін придатності паковання – 6 місяців.  

І цей термін можна збільшити, обгортаючи харчові продукти з високою кислотністю – наприклад, горіхи.

Так, мабуть, плівка виглядає непривабливо, але насправді її можна навіть їсти. Це корисно для кишківника, оскільки паковання виготовлене зі здорових бактерій. Або, приміром, обгортку можна повністю компостувати й використовувати для підживлення ґрунту.

Наш пакувальний матеріал не є навіть біопластиком. Це чиста целюлоза, подібна до паперу, яку можна нагріти, як пластик

Роза Януш

біопластик

Навіть попри налагоджений процес виробництва, масштабування проєкту було непростим. Промисловий розвиток компанії відбувався повільно; зрештою, одна пластинка утворювалася теж нешвидко – майже два тижні, що потребувало затрат часу і коштів.

Команда MakeGrowLab планує переїхати до нового великого приміщення, щоб розпочати масове виробництво. Тим часом їхні експерименти тривають. На сьогодні обгортка з чайного гриба продається в Інтернеті, на офіційному сайті компанії, де вже можна придбати й інші органічні продукт – мило з деревного вугілля та квітів, вартістю 10 та 8 євро, і «високоякісну закваску» за 9,99 євро. Частина прибутку йде на оплату праці науковців компанії.

Цього року компанія планує випустити й інші позиції, створені у співпраці з клієнтами, які працюють у різних галузях промисловості, включаючи текстильну.

Роза Януш сподівається на те, що ферми вироблятимуть органічні паковання з відходів сільськогосподарської діяльності, аби задовольняти власні потреби.

Ідеальне майбутнє настане тоді, коли всі фермерства зможуть вирощувати свої обгортки. Але, як ми знаємо, ідеалу важко досягти. Ми вважаємо, що децентралізоване виробництво – найоптимальніший варіант. Компанії різних галузей можуть обмінюватися ресурсами, щоб підтримувати свою ефективність та приносити користь довкіллю.

Доповнити органічні пластинки MakeGrowLab можуть й інші ініціативи сталого пакування: обгортка Evocative Designs, яку виробляють з побічного продукту конопель, та стартап E6PR, що створює паковання з 6-ма кільцями для бляшанок із пивом чи газованою водою. Продукт E6PR, утворений із пшеничних та ячмінних відходів пивоварних заводів, біорозкладний; його також можна компостувати.

Екологічна упаковка E6PR

Екологічне паковання E6PR

MakeGrowLab планує зробити органічні пластинки універсальними в користуванні, змінюючи їхні розмір та товщину. Міцніший лист може замінити тканину в текстильній промисловості. Компанія нещодавно анонсувала новинку – «трансшкіру» («transleather») як альтернативу матеріалам тваринного походження. Незабаром MakeGrowLab випустить свій перший гаманець, виготовлений з бактерій та дріжджів чайного гриба.

біопластик

«Трансшкіра» різних забарвлень. Інструкція по догляду: уникайте вологи, піддавайте сухій чистці, у разі втрати пристойного вигляду компостуйте.

«Зростання популярності комбучі дало поштовх для чогось більшого, – каже Роза Януш. – Суспільство побачило, що співпраця з природою дозволяє створювати не лише корисні напої, а й підтримувати здоров’я планети».

Коменти