Ви переїжджаєте на нове місце і просите знайомих про пораду. Вони розповідають вам про різні культурні аспекти, до яких довелося призвичаїтися – поцілунки в щоку при зустрічі, риторичні питання про самопочуття співрозмовника та прийняття того факту, що зоровий контакт із персоною протилежної статі – ознака невихованості.

Нейропластичність – здатність людського мозку реорганізовувати, запам’ятовувати та підлаштовувати засвоєну інформацію, яка стосується нашого життя. Нейропластичність свідчить про те, що мозок постійно змінюється, аби відповідати вимогам оточення людини. Саме тому нам легше виконувати часто повторювані завдання.

Нейропластичність також визначається принципом «use it or lose it» – «користуйся, бо втратиш»: якщо людина перестала регулярно повторювати ту чи іншу дію – практикувати німецьку, як у школі, наприклад – мозок себе реорганізує, і нейрони не з’єднуються так легко, як раніше. Однак після поновлення старих навичок зв’язки між нервовими клітинами здебільшого зміцнюються.

Потрапивши до нового оточення, людина має вивчити іноземну мову, одягатися інакше і навіть перейняти ту чи іншу манеру поведінки та спілкування. Тож її мозку доведеться приймати нові виклики. Щодня.

Акультурація – процес, що виникає внаслідок засвоювання мозком різних аспектів нової культури й водночас послаблення нейронних зв’язків, що відповідали за поведінку людини у звичному оточенні. Візьмімо, до прикладу, вивчення англійської. Мозок призвичаїться до нового лексикону, структури речень та граматичних відмінностей. Після кількох років активного користування англійською майже повна відсутність спілкування рідною мовою дасться взнаки: окремі слова людина вже не згадає і шукатиме їм іноземні відповідники, так само не зможе вільно висловити свою думку. Так відбувається тому, що мозок навмисно забуває вже непотрібну інформацію і фокусується на засвоєнні нової.

Імміграція обов’язково спричинить перезавантаження (переналаштування) мозку. 

Культура є вродженою для кожного з нас, але після переїзду на нове місце можна стати природною частиною й чогось іншого – оточення, менталітету чи народності. У цьому допоможе наш мозок.

Їжа, яку ми найчастіше споживаємо, те, як швидко ми говоримо та типи людей, котрі частіше приваблюють нас – уподобання, що виникли через культурну звичку. Вони глибоко пронизують наш мозок, який після переїзду та «перезавантаження» призвичаюється до абсолютно нових речей. Дослідження показують, що для повного засвоєння культури потрібне одне повне покоління.

Відомо, що нейропластичність найрозвиненіша в дітей. Після народження їхній мозок може розрізняти мовленнєві звуки носіїв однаково, аж доки не закінчиться ранній період розвитку звуку в малюка. Звуки, які дитина чує нерегулярно, мозок надалі сприймає гірше та не старається створити нейронні зв’язки, аби їх запам’ятати. Наприклад, старші носії слов’янських мов під час вивчення англійської мають проблеми з вимовою звуку «th», оскільки в рідній говірці його немає. Діти ж того самого походження, яких в дитинстві привчали до англійської, легше вимовлятимуть «th» та розрізнятимуть його в іншомовних словах.

Саме через це вчити дітей іноземним мовам краще на ранніх стадіях. Тоді їхній мозок всотує інформацію як губка і надалі легко розрізняє та розуміє мовленнєві звуки серед мов. У дорослих нейропластичність присутня, але працює набагато гірше за дитячу. Дорослим набагато складніше вивчати мови, хоча зріла людина отримує від навчання ті ж самі переваги.

Наш мозок створює нейронні зв’язки з раннього віку, коли ми вчимося зіставляти невербальні жести з емоціями, сприймаємо оточення і вчимося в ньому жити. Процес засвоєння нових звичок є шоком для нашого мозку. Зустрічаючи когось з іммігрантів, ми часто чуємо про перешкоди, які вони подолали після переїзду – вивчення нової мови, адаптацію до іншого стилю спілкування чи потребу змінити сферу діяльності.

Важливо також визнати й те, що мозок в процесі імміграції змінився і змінюватиметься з плином часу, проведеного в новому оточенні, яке може стати рідним через людську природу.

Фото: Eva the Weaver.

Коменти

Володимир

Яка маячня… Культура не буває вродженою. Мови вивчаються однаково ефективно в будь-якому віці. Це все елементарні речі а автор(ка) повторює дурні міфи часів СРСР.