Сердечно вітаю всіх і кожного персонально!

З Божою поміччю, завдяки вашій зацікавленості та підтримці, за більш ніж сім десятків попередніх серій нашого історичного блокбастера, ми тепер «живемо» в першій половині XV ст. Жодної «України» на наших землях досі не існує. І ще довго не буде.

Отже, треба запам’ятати раз і назавжди: більша частина території сучасної України – це Королівство Польське, Велике князівство Литовське та Кримське ханство. Решта – фронтир, незаселені землі. «Дике Поле». Або так звана «Тартарія». Зовсім просто: це все, що на схід та південь від Білої Церкви!

Таким воно було в столітті XVII

А таким – століттям пізніше

Нагадаю: володарями, приватними власниками литовської частини майбутньої України були нащадки Великого князя Ольгерда з роду Гедиміновичів. Титулувалися вони гранично просто: «Великий князь Литовський і Руський».

Важливо також засвоїти: саме вони, Великі князі, були в тому столітті (та і в попередніх також) найвищим джерелом права. 

Саме тому і діяли на власний розсуд і в міжнародних справах також. 1442 року, наприклад, відновили військовий союз ВКЛ та Молдови. Наступного – на ханський престол в Бахчисараї посадили Хаджі Гірея. Ну і таке інше. А чому б і ні? Мали час та натхнення.

Тепер найважливіше. 1444 р. об’єднане угорсько-польське військо зазнало дошкульної поразки від османів. Сталося це під містом Варна (подробиці тут: Битва при Варні).

Найважливіших наслідків два. Перше: радикальне посилення ісламського впливу на Балканах. Друге: в бою загинув король Польщі та регент Угорщини Владислав ІІІ Ягайло, правнук Гедиміна. Та не просто якийсь там «корольок», а «Wladislaus, Dei gracia Polonie, Hungarie, Dalmacie, Croacie etc. rex necnon terrarum Cracouie, Sandomirie, Syradie, Lancicie, Cuyauie, Lithuanie princeps supremus, Pomeranie, Russieque dominus et heres etc.» (лат) або Владислав, Божою Милістю король Польщі, Угорщини, Далмації, Хорватії й землі Краків, Сандомирії, Сирадії, Лехії, Куявії, Великий князь Литовський, Помор’я, володар і спадкоємець Русі».

Владислав ІІІ Ягайло, правнук Гедиміна

Єдиним живим представником чоловічої статі панівної династії на той момент був його брат Казимир. Саме його й обрали на польський трон (з порядковим номером IV). Наслідок наслідку: відновлення особистої унії КП та ВКЛ в його особі.

Казимир, брат Владислава III Ягайла

Скажу інакше: Унія в такому разі = поєднанню в одній особі й Великого литовського князя, і короля Польщі. Титулувався він так: «Z Bożej łaski król Polski, ziemi krakowskiej, sandomierskiej, łęczyckiej, sieradzkiej, Kujaw, wielki książę Litwy, pan i dziedzic Rusi, Prus, Chelmna, Elbląga i Pomorza», тобто українською: Божою Ласкою король Польщі, землі Краківської, Сандомирії, Сирадії, Лехії, Куявії, Великий князь Литовський, Володар і спадкоємець Русі, Прусії, Хелмна, Ельблонга та Помор’я».

Висновок: більшість земель сучасної України впродовж століть – складова, невіддільна частина польсько-литовського політичного, правового, економічного, культурного, духовного простору. Поляки, литовці та русини є – разом і з євреями й татарами (але не тільки з ними) – корінними народами України.

І от питається: де тут «русский мир» з усіма його екскрементами-досягненнями?

До нової, радісної зустрічі! Like, share, donate – very welcome!

Історик, телеведучий, заслужений журналіст України, доктор історичних наук. Веду авторський телеграм-канал.

Коменти