Поки NASA активно готується до повернення на Місяць в межах програми Artemis, інтерес вчених до нашого супутника тільки зростає. Так, нещодавно вони вирішили проаналізувати, який рівень радіації впливатиме на космонавтів під час пілотованих польотів на Місяць і перебування на ньому.

Дослідники взяли дані, отримані з китайської місії 2019 року Chang’E 4. Виявилося, що середня добова доза радіації на Місяці у 2,6 раза перевищує середньодобову дозу на Міжнародній космічній станції.

За словами вчених, рівень радіації на Місяці приблизно у 200 разів вищий, ніж на поверхні Землі. 

У своїй статті науковці зазначають, що довгостроковий вплив таких рівнів радіаційного випромінювання в перспективі може викликати катаракту, рак та дегенеративні зміни в ЦНС, не кажучи вже про ускладнення, які можуть виникнути одразу.

Підступна радіація псує не лише здоров’я

Крім шкоди здоров’ю космонавтів радіація також може “зіпсувати плани” і щодо ліків, які члени екіпажу могли б використовувати у своїх польотах. Адже високі дози космічного випромінювання можуть згубно впливати на стабільність сполук фармацевтичних препаратів.

Саме тому вчені з Австралії вирішили протестувати, як “реагують” ліки на агресивні умови космічних польотів. Першу партію препаратів вже доправлено на МКС в межах вантажної місії корабля Northrop Grumman’s Cygnus цього тижня. Вчені будуть досліджувати вплив мікрогравітації на таблетки у звичайних блістерах. Наступним етапом експерименту буде дослідження препаратів після їхнього перебування в умовах космічного вакууму за межами станції. Цей етап заплановано на початок 2021 року.

Як повідомили виданню Cosmos вчені, радіаційний захист був включений в конструкцію самих таблеток методом додавання важких елементів. У такий спосіб науковці планують підібрати той комплекс активної речовини та додаткових інгредієнтів, який забезпечив би їхню стабільність та безпечність використання в умовах майбутніх пілотованих космічних польотів.

Можна сказати, що тепер ліки проходять не менш суворий відбір та підготовку до подорожей за межі Землі, аніж власне космонавти. Ймовірно, досить складно було б лікувати наслідки радіації тими самими таблетками, які вона зіпсувала ще в дорозі. Адже несподівані “сюрпризи” можуть бути досить небезпечними. Особливо якщо в майбутньому людина планує трохи “пожити” на сусідніх планетах.

Читайте також: Редиска, новий туалет та фірмова косметика для шкіри: на МКС прибув новий вантаж

Коменти