Новий скафандр отримав назву xEMU (Exploration Extravehicular Mobility Unit) і є не просто гарним костюмом, а цілою системою життєзабезпечення. Він захищатиме космонавтів від складних умов на поверхні Місяця та дуже сильно відрізнятиметься від скафандрів, які використовують на МКС.

Планується створити п’ять костюмів, і використати три з них як тестові моделі. Перший інженери NASA тестуватимуть для перевірки оптимальності конструкції. Як повідомляє Space.com, цей прототип буде готовий вже в грудні. З допомогою другого скафандру проводитимуть кваліфікаційні випробування, а третій пройде тест-драйв на Міжнародній космічній станції. І вже останні два скафандри створять з урахуванням всіх тестів і відправлять на Місяць в межах програми Artemis 3, орієнтовно 2024 року.

Окрім самого скафандру, вчені вже створили перший прототип спідньої білизни, яка охолоджуватиме тіло космонавта. На модернізацію чекає також портативна система життєзабезпечення, яку члени екіпажу носять за плечима.

Умови тестування скафандрів на Землі намагаються наблизити до реальних за допомогою велетенського басейну, розташованого на території Космічного центру NASA в Х’юстоні. Також там моделюють умови виходу космонавтів у відкритий космос, імітуючи різні рівні гравітації під водою.

Джерело: NASA

Перебуваючи у басейні, майбутні члени екіпажу вчаться використовувати інструменти та пересуватися в умовах, наближених до умов відкритого космосу. Крім цього, вони намагаються звикнути до специфіки рухів під час, наприклад, відбору проб місячного ґрунту, спуску з платформи космічного модуля, встановлення прапора на поверхні Місяця тощо.

Вчені, які працюють над підготовкою місії на Місяць, наголошують, що умови там дуже сильно відрізнятимуться від вже звичного досвіду роботи на МКС. Поверхня супутника має свої особливості та небезпеки, і що більше буде змодельовано ситуацій, проведено тестів апаратури та тренувань майбутніх членів екіпажу, то безпечнішим та передбачуванішим буде політ. 

Джерело: NASA

Звичайно, неможливо врахувати всі ситуації, які можуть виникнути в процесі реального польоту та висадки на Місяць. Але такі ранні тестування допоможуть створити оптимальний набір техніки та тренувань для наступних місій.

Читайте також: Чим шкідливі дослідження космосу?

Коменти