Влада Каліфорнії планує заборонити продаж автомобілів із газовими двигунами до 2035 року, а провінція Онтаріо інвестувала $500 мільйонів у виробництво електромобілів. Компанія Tesla у вкрай короткі терміни стала найдорожчою автомобільною компанією у світі.

На перший погляд може здатися, що купівля електромобіля є чи не найважливішим кроком для тих свідомих громадян, які хочуть запобігти кліматичним змінам. Мусимо сказати, що це зовсім не так.

Електромобілі – як-от, наприклад, Tesla Model 3 – не викидають вихлопних газів, проте їхнє виробництво потребує більших затрат (а отже, продукує більше шкідливих викидів), аніж створення звичайних транспортних засобів. До того ж більшість електрики, на якій функціонують електродвигуни, виробляється завдяки спаленню корисних копалин. Статистика свідчить: майже 18% енергії в Канаді генероване паливом (у провінції Квебек ця цифра = 0%, а в Альберті – 90%).

Дослідники порівнюють викиди парникових газів, виділені альтернативними транспортними засобами, зокрема, електромобілями, та звичайними автомобілями протягом усього періоду користування – роблять т. зв. оцінку життєвого циклу. Наприклад, Tesla Model 3, на відміну від Toyota Corolla, може забезпечити до 75% скорочення викидів парникових газів на кілометр у Квебеку, але не в Альберті.

Сотні мільйонів нових автомобілів?

Щоб уникнути екстремального і незворотного впливу на екосистеми, спільноти й світову економіку загалом, ми маємо утримувати зростання середньої світової температури на рівні бодай 2°C, а в ідеалі – взагалі 1,5 °C вище доіндустріального рівня впродовж ще 80 років.

Ми можемо перетворити цю мету щодо зміни клімату в план дій. Спершу оцінимо бюджети викидів парникових газів, використовуючи енергетичні та кліматичні моделі для кожного сектора економіки та для кожної країни. Потім ми моделюємо майбутні викиди, з огляду на альтернативні технології, а також на майбутні потенційні економічні та суспільні зміни.

Візьмімо до прикладу США з даними про тамтешній парк легкових автомобілів, який щороку зростає на 260 мільйонів авто, щоб дати відповідь на просте питання: чи можна внормувати викиди парникових газів у цьому секторі відповідно до кліматичних цільових показників, замінивши звичайні транспортні засоби на електромобілі?

Відповідь може вас шокувати. Якщо транспортна рухомість населення не зміниться і 80% електроенергії генеруватиметься альтернативними джерелами, для утримання температури в межах 2°C хоча б до 2050 року, американцям доведеться щороку замінювати майже 300 мільйонів (приблизно 90%) звичайних транспортних засобів на електромобілі, а починаючи з 2035-го – купляти лише їх.

Зараз у США налічується 880 000 електромобілів, або 0,3 % парку. Навіть найоптимістичніші прогнози Міжнародного енергетичного агентства припускають, що до 2050 року американський автопарк буде електрифіковано лише на 50%.

Масова та швидка електрифікація

А все-таки, замінити 90% звичайних автомобілів на електричні альтернативи теоретично можливо, хіба ні? Якщо можливо, то чи варто так вчинити?

Щоб досягти цієї мети, нам потрібно буде дуже швидко подолати всі труднощі, пов’язані з переходом на електромобілі, зокрема розв’язати проблему з обмеженою дальністю поїздок, високою вартістю і відсутністю інфраструктури для зарядки.

Швидкі темпи електрифікації серйозно підірвуть електроенергетичну інфраструктуру і ланцюжок постачання багатьох найважливіших матеріалів для батарей, як-от літій, марганець і кобальт. Для цього знадобляться величезні потужності відновлюваних джерел енергії та ліній електропередач, широка інфраструктура для зарядки авто, координація між двома історично різними секторами (електроенергетика і транспортні системи) та інновації в технологіях електричних батарей.

Чи мусимо ми тепер відмовлятися від спроби електрифікації задля природи?

Напевно, краще поставити інше питання: а чи потрібно нам аж стільки автомобілів?

Electric vehicle changing on street parking with graphical user interface, Future EV car concept

Коротко кажучи, є три способи скоротити викиди парникових газів під час пасажирських перевезень: зменшити кількість поїздок, змінити вид транспорту або вдосконалити технології. Електромобілі розв’язують тільки один бік проблеми – технологічний.

І хоча електрокари справді знижують викиди, як порівняти зі звичайним транспортом, їхній потенціал щодо скорочення викидів парникових газів зменшується проти автобусів, поїздів і велосипедів. Річ в емісіях електроавтомобілів, які виділяються внаслідок їхнього обслуговування, і в обмеженій кількості людей, перевезених ними за один раз.

Аби зробити вагомий внесок у розв’язання кліматичних проблем, людям потрібно використовувати електрокари одночасно з їздою на громадському транспорті, велосипедах чи самокатах. Цей факт має вирішальне значення, особливо з урахуванням недавнього скорочення числа пасажирів громадського транспорту у США, переважно через збільшення кількості власників транспортних засобів, низьких цін на бензин і появи Uber та схожих сервісів.

Країнам необхідно активно інвестувати в пішохідну інфраструктуру, громадський транспорт і велосипедний спорт, аби зробити велосмуги та доріжки для пішоходів більшими, безпечнішими й надійнішими. А нам, громадянам, варто переглянути свої транспортні потреби й пріоритети.

Коменти

Олег

Стаття попахує не професіоналізм і лобіювання нафтових інтересів, але нічого світ вже оприділився остаточно, а це по суті останні конвульсії нафтової мафії