Наприкінці 1960-х рр. у Північній Каліфорнії сталося масове вбивство: п’ятеро загиблих і двоє поранених. Перша пара — хлопець та дівчина старших класів, які ввечері у машині проводили факультатив із біології. Потім ще кілька пар, де після нападу вижили лише чоловіки. Останньою офіційною жертвою став таксист.  На перший погляд, історія не видатна, особливо як порівняти з іншими маніяками. Але є одне «але».

Під час серії вбивств невідомий надсилав до ЗМІ послання, де брав на себе відповідальність за вбивства і розповідав певні деталі з місця подій. Таємничі листи, у яких автор називав себе «Зодіак», зробили його всесвітньо відомим і додали до послужного списку ще кілька десятків жертв. Хоча й без прямих доказів.

Перші листи містили майже однаковий ультиматум про публікацію на перших шпальтах і схожу побудову речень. На початку йшла вступна заява Зодіаку і 408 зашифрованих символів, які нібито розповідали про його особистість. Її вдалося розшифрувати за кілька тижнів, але корисної інформації там не було.

Зодіак, за його словами, збирав рабів, що працюватимуть на нього у потойбіччі.

Опісля п’ятої жертви до San Francisco Chronicle надійшла криптограма, відома нині шифрувальникам як Z-340 (де Z –  Zodiac, а 340 – кількість символів). Це було останнім посланням Зодіаку, чия особа досі невстановлена. У грудні 2020 року криптограму Z-340 нарешті вдалося розшифрувати, і ось що про це відомо.

Оригінал Z-340, 1969 рік.

Двоє програмістів та математик докладно розповіли про свою роботу над криптограмою не лише ФБР, але і на YouTube.

З доповіді ми дізналися, що Зодіак не відрізнявся фантазією і використовував однакове шифрування в усіх посланнях, яке замінює та переставляє символи за кодом. Цей код можна виявити математичним методом, шукаючи закономірності, притаманні справжнім літерам. Єдиною проблемою дешифраторів була перестановка символів, адже без чіткого розуміння кількості перемішувань відновити текст майже неможливо. Та от що в них вийшло.

Криптограф з ФБР Ден Ольсон припустив, що Z-340 варто розділити на кілька частин і працювати з ними окремо. З 17 стовпців і 20 рядків згенерували 650 000 варіацій наборів символів, які пройшли через програму AZDecrypt, що добирала варіанти заміни символів.

Серед мішанини отриманих текстів уже виднілися слова і короткі фрази. Науковці вирішили повернутися до попереднього кроку, де криптограму ділили на три частини: 2х9 рядків і 1х2 рядки по діагоналі. За цих умов символи читаються від верхнього лівого кута до правого нижнього, де кожен наступний символ міститься на один рядок вниз і два стовпці вправо.

Після кількох спроб відкрився перший фрагмент, від якого дослідники ледь не здуріли – у тексті проглядалася фраза «Це був не я на ТБ-шоу». Для контексту: після першого вбивства на одному з ток-шоу ведучому зателефонувала людина, яка називала себе Зодіаком. Це додало хлопцям впевненості в оригінальності послання.

Після розшифровки першого фрагменту відкрилася і фраза «Життя буде легким в раю смерть».

Утім, з другим фрагментом такий підхід не спрацював. Дослідники помітили, що неправильні слова групуються навколо літер OSRV у шостому рядку. Замінивши їх на NOSR, вони позбулися помилкових слів і повторили операцію. Приблизний переклад послання виглядає отак:

Сподіваюся, ви добряче повеселилися, намагаючись мене впіймати. Це був не я на ТБ-шоу. До речі, про мене. Я не боюся газової камери, тому що вона відправить мене в рай раніше, і тому що у мене є достатньо рабів, які працюватимуть на мене там, де ні у кого іншого немає нічого, коли вони потрапляють до раю. Тому вони бояться смерті. А я не боюся, бо я знаю, що моє нове життя буде легким у раю. Смерть

Отже, криптограма, яка не піддавалася аналітикам ФБР майже 50 років, була зламана ентузіастами. Текст, безперечно, свідчить про авторство Зодіаку, але не дає жодних нових відомостей про його особу. Справа, яка вже стала легендарною, залишається відкритою.

Коменти