NASA офіційно затвердило проєкт новітньої спектрофотометричної обсерваторії SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization, and Ices Explorer), яка досліджуватиме далекі галактики, зокрема перевірить гіпотезу про постійне розширення Всесвіту і шукатиме біогенні елементи у молекулярних хмарах. Проєкт обіцяє бути амбітним, адже дозволить нам знайти відповіді на питання, які досі бентежать астрономічне товариство.

Схема обсерваторії SPHEREx. Джерело – NASA

Створення усіх компонентів триватиме понад 60 місяців, тож старт місії призначили на 2025 рік. Сам проєкт виник у межах програми NASA Explorers, яка підтягує космічні проєкти амбітних астрофізиків, біологів та геологів і фінансує їх. Так, SPHEREx обрали 2018 року як науковий апарат середнього класу. По суті, він має вести спектрофотометричні спостереження за різними небесними об’єктами на довжині хвиль від 0,75 до 5,0 мікрометрів. Це дозволить пристрою вимірювати червоні зсуви галактик і будувати їхню тривимірну модель. Апарат також вимірюватиме просторові флуктуації фонового світла, себто бачитиме процеси утворення та еволюції галактик навколо нас.

Ще один цікавий момент у SPHEREx – пошук ключових біогенних молекул у протопланетних дисках, молодих зорях та молекулярних хмарах. Пристрій шукатиме речовини, що найактивніше беруть участь в життєдіяльності водних організмів (азот, фосфор, кремній, залізо, водень тощо). Інакше кажучи, шукатиме ознаки життя на інших планетах. До речі, ми нещодавно писали про всю бентежність цього питання.

Три ключові питання, на які SPHEREx шукатиме відповіді: звідки виник Всесвіт, як виникають і еволюціонують галактики навколо, і чи є навколо хоч якісь форми життя.

Обсерваторія SPHEREx обладнана алюмінієвим телескопом діаметром 20 см і полем зору у 11/3,5º. Три сонцезахисні екрани допоможуть зберігати температуру телескопа на рівні <80 кельвінів, а детектори охолоджуватимуться до 55 кельвінів. Загальна маса цього диво-пристрою ледве сягатиме 70 кілограмів.

Січнем 2021 року NASA затвердило не лише план проєкту обсерваторії, але й початок робіт зі створення фінальних креслень елементів та написання програмного забезпечення. Тендер на побудову телескопу та корпусу підсистем виграли американці з Ball, а інфрачервоні детектори та програмне забезпечення впаде на плечі Лабораторії реактивного руху NASA і Каліфорнійського техінституту. Наземне обладнання для випробувань виготовлять у Корейському інституті астрономії.

Перш ніж усе буде зібрано та побудовано, всі 2,5 роки команда досліджуватиме шляхи покращення SPHEREx нових поколінь. В ідеалі, вже у квітні 2025 року обсерваторія почне цикл роботи, який становитиме щонайменше два календарних роки.

Порівняльна таблиця можливостей у дослідженні хвиль SPHEREx та інших місій. Джерело – Wikimedia Commons

Коменти